Hodonínská zoo se rozrostla o osmnáct plameňáků růžových

Hodonínská zoo se rozrostla o osmnáct plameňáků růžových | foto: Radek Miča, MAFRA

Hodonínská zoo má novinku, hejno plameňáků

  • 0
V hodonínské zoologické zahradě si návštěvníci mohou prohlédnout již na 173 druhů zvířat. A od pátku si tady lidé mohou prohlížet i plameňáky růžové. Ve volné přírodě obývají laguny a jezera v Africe, Asii i v jižní Evropě, do Hodonína se však přivezou z několika zoologických zahrad v Česku.

Minulý týden poslaly po čtyřech plameňácích zoologické zahrady z Ústí nad Labem a z Jihlavy a dalších deset dorazilo z Hluboké nad Vltavou.

"Postavili jsme pro ně malý pavilon v jižní části zahrady nedaleko pavilonu akvárií. U vodní plochy, kterou v další části obývá tygr usurijský. Aby nedošlo kmaléru, je plocha oddělená pletivem," uvedla mluvčí hodonínské zoologické zahrady Bohuna Mikulicová.

Plameňáky hodonínská zoo ještě nikdy nechovala. "Mají dlouhé růžové nohy a zobák, kterým hledají potravu v mělké vodě. Hnízda si staví z bahna a jílu a samice z nich zobákem vymodelují homoli a na její špičku pak snáší jedno až dvě vajíčka," uvedla Bohuna Mikulicová.

Plameňáci jsou úsporní: umí se poskládat vedle sebe

O životě nových obyvatel si však v hodonínské zahradě museli nastudovat mnohem více. "Například to, že potřebují speciální krmení s obsahem karotenu. Že v jejich potravě nesmí chybět právě karoten, se dlouho nevědělo, a tak se umělé odchovy plameňáků růžových dříve nedařily," dodala mluvčí.

Homosexuální pár plameňáků adoptoval ptáčePlameňáci jsou však mimo jiné zajímaví tím, že o vylíhlá mláďata se v prvních dnech jejich života starají oba rodiče a pak odcházejí do skupiny dorostenců. Zůstávají v ní až do dospělosti.

Na tuto "školu" dohlíží některý z dospělých ptáků a plameňáci ji opouštějí asi po sto dnech od svého narození. A pokud jsou v dobré kondici, dožívají se až dvaceti let.

Přestože v Hodoníně bude osmnáct těchto zvířat, která dorůstají až do výšky 140 centimetrů, žádné velké bydlení jim zoologická zahrada pořizovat nemusela. "Jsou velice úsporní, dokáží se zvláštně poskládat vedle sebe, a nevyžadují proto mnoho místa," vysvětlila Bohuna Mikulicová.

Plameňáci nejsou první novinkou zdejší zoologické zahrady. Na sklonku minulého roku si například pořídila medvědici malajskou, obnovila také chov rysů nebo si pořídila lvy berberské. Nově je tam třeba klokan rudý. Celkem nyní zoo chová na 570 zvířat.