Škeble říční (Anodonta anatina) je sladkovodní druh mlže z čeledi velevrubovití

Škeble říční (Anodonta anatina) je sladkovodní druh mlže z čeledi velevrubovití | foto: Wikipedia

Hodonínští strážníci zachránili stovky škeblí před vietnamskou pánví

  • 56
Čtyři igelitové tašky škeblí nasbíral u slepého ramene řeky Moravy muž z Hodonína. Stovky chráněných živočichů se chystal prodat Vietnamcům na přípravu exotické pochoutky. Obchodu zabránila hlídka strážníků, kteří muže na kole obloženém taškami se škeblemi zastavili.

Muž se hlídce sám přiznal, že škeble sbíral, aby si vydělal, že za ně Vietnamci velmi slušně platí. U slepého ramene řeky Moravy zřejmě na lupu nebyl poprvé.

"Nemyslím si, že to byla jednorázová akce, pokud věděl, kolik si může za škeble vydělat," míní velitel městské policie v Hodoníně Jindřich Vašíček.

Znalec posoudí, zda byly škeble chráněné
Strážníci případ předali státní policii. Ta bude šetřit, zda sběrač spáchal trestný čin ohrožení a poškození životního prostředí. Pomoci k tomu mají i znalecké posudky. Mají zjistit, zda mezi ukradenými škeblemi byly i chráněné či kriticky ohrožené druhy těchto vodních živočichů.

"Škeble jsme vyfotili, aby bylo možné je rozlišit. Poté jsme je předali rybářům a ti je vrátili zpátky do vody. Takže se je podařilo zachránit," potvrzuje Jindřich Vašíček.

Kam chtěl muž úlovek prodat, se hlídka strážníků nedověděla. Do restaurací by se však pravděpodobně nedostaly. Vietnamská komunita škeble vykupuje spíše pro osobní spotřebu.

Je to pro ně oblíbená laskomina, která nahrazuje mořské plody. "V Hodoníně se určitě takové výrobky neprodávají. Vietnamci tu sice mají své restaurace, ale toto v jídelníčku nemají. Ostatně myslím, že by s takovou nabídkou sotva našli odbyt," míní Vašíček.

Ne všechny škeble jsou schopny po náletu sběračů přežít. Přestože ochránci přírody pro to dělají vše. "Záleží na tom, kde jsou škeble uložené a v jaké teplotě. Asiaté je mají většinou k jídlu, takže se je snaží udržet co nejdéle živé a čerstvé. Takže pokud se k nim dostaneme, pokoušíme se je vrátit zpět do vodního toku," vysvětluje Vítězslav Polách, vedoucí oddělení ochrany přírody brněnské České inspekce životního prostředí.

Pokud zloděj škeble zahubí a jde o ohrožený druh, pokuty šplhají ke dvaceti tisícům. U kriticky ohrožených druhů až k částce sto tisíc. Jestliže takový čin spáchá právnická osoba, pak může být pokuta až milionová.

Případ není jediný
Ředitel brněnské pobočky České inspekce životního prostředí Jindřich Mikeš potvrzuje, že hodonínský případ není jediný, kdy se odborníci museli zabývat krádežemi vodních živočichů. "Tyto případy byly v minulosti hlavně na Břeclavsku," uvedl.

V Břeclavi Číňané lovili škeble přímo v centru města v řece Dyji. Policistům tvrdili, že chtějí chráněné živočichy do akvária. Strážníci jim nevěřili. Obzvlášť ve chvíli, když se ukázalo, že jeden z nich je spolumajitelem asijských restaurací.

Podobné případy se udály i ve vodách třetí nádrže Vodního díla Nové Mlýny u Pavlova.

V Lanžhotě se rabování škeblí na říčce Kyjovce dokonce několikrát opakovalo. V Bzenci z potoku zvaný Syrovinka před dvěma lety sběrači vylovili dvanáct tašek plných škeblí. Ve třech taškách škeble uhynuly.