Michal Horáček

Michal Horáček | foto: Jiří Salik Sláma

Zapálil si ve stodole a uhořel, zjistil textař Horáček o jednom z předků

  • 80
Že má známý textař a ­možný prezidentský kandidát Michal Horáček v rodině nositele Nobelovy ceny za chemii Jaroslava Heyrovského, je známé. „Ale vždy byla pozornost soustředěna právě na rodinu z matčiny strany, o ­tatínkově linii se příliš nemluvilo,“ říká Horáček. Dlouho to vůči otci cítil jako dluh.

I proto se Horáček pustil do pátrání po předcích z otcovy strany. Dovedlo ho až do Velkých Pavlovic a Rakvic na Břeclavsku.

Několik týdnů dopisování a hledání v matrikách, s nímž Horáčkovi pomáhali lidé z Jihomoravské komunitní nadace, přineslo konkrétní výsledky. V pondělí už si jen na radnici v ­Rakvicích, kde se potkal s matrikářkou i historičkou, potvrdil, že pátral správným směrem.

„Moje rodina léta žila a pracovala v Rakvicích a Velkých Pavlovicích. Dědeček František byl prvním v rodině, kdo vystudoval a získal inženýrský titul. Byl sice vzdělaný agronom, ale zároveň dobrodružná povaha, a tak vyrazil po studiích na Volyň,“ popisuje vystudovaný antropolog, co zjistil. V Rusku si František založil vlastní hospodářství a našel nevěstu – budoucí Horáčkovu babičku.

V roce 1918, kdy se moci v Rusku chopili bolševici, mladý pár uprchl a vrátil se zpět do Československa, přesněji na Slovensko. Společně založili nové hospodářství a téměř dvacet let dřeli na půdě, která po roce 1938 připadla Maďarsku. Horáčkův dědeček tak odešel doslova s jednou taškou do Prahy. „Podruhé vlastně změnil svůj život,“ popisuje textař, který dnes žije v Roudnici nad Labem.

Ještě jako malý chlapec pak Horáček na jižní Moravu občas jezdil. „Pamatuji si, jak jsem asi v osmi letech pomáhal při žních a JZD mi tehdy za odměnu vyplatilo osm korun. Tenkrát to pro mě bylo obrovské jmění a ­Rakvice jsem tak považoval za zemi požehnanou,“ usmívá se.

Dalších 55 let ale místo, kde žili jeho předkové, opomíjel. „Najednou mi to přišlo jako obrovská škoda a chtěl jsem se znovu seznámit s historií své rodiny. Trochu jí tak splácím dluh,“ popisuje muž, který se v pondělí v Rakvicích setkal také s místním zemědělcem Václavem Horáčkem, svým vzdáleným příbuzným.

Z matrik, do kterých mu rakvičtí nechali nahlédnout, zjistil také to, že jeho předkové v životě dělali fatální chyby. „Jeden si zapálil ve stodole, usnul a uhořel. Jiný zahynul ve vinném sklepě omámený kysličníkem,“ dává k dobru historky z rodinné minulosti.

Horáček není v touze po znalosti rodinné historie ani zdaleka osamělý. Po předcích pátrá čím dál víc lidí. Vlnu zájmu odstartoval televizní seriál Tajemství rodu, který hledal předky slavných.

Obrovský zájem amatérských badatelů zaznamenaly i okresní státní archivy, kde se dají nalézt staré matriky, obecní kroniky nebo operáty ze sčítání lidu. Ale také takové poklady, jako například knihy svatebních smluv, které zaznamenávají, jaký majetek snoubenci vnášeli do manželství.