Při požáru v areálu firmy Neochem stoupal oheň až do výšky sto metrů. Do...

Při požáru v areálu firmy Neochem stoupal oheň až do výšky sto metrů. Do ovzduší tehdy uniklo množství alergenů. | foto: HZS Jihomoravského kraje

Hovorany nechtějí chemickou spalovnu odpadu, bojí se dalšího požáru

  • 0
Zastupitelé Hovoran se vzbouřili proti plánu postavit u jejich domovů chemickou spalovnu, která má fungovat zcela unikátní metodou. Lidé mají obavu, že by se mohla opakovat situace před osmi lety, kdy průmyslový areál zachvátil požár.

"Vytvoříme dvanáct nových pracovních míst, pokud schválíte náš záměr vybudovat v areálu bývalé firmy Neochem termální depolymerizaci uhlíkatých látek." S tímto návrhem přišel na dosud poslední jednání zastupitelstva Hovoran předseda představenstva společnosti Zenergo Zdeněk Vavřina.

Přijel poskytnout informace o unikátní metodě zpracování odpadu, která se pod tímto poměrně složitým pojmenováním skrývá. V Evropě ji dosud používá pouze jedna firma, která je z Rumunska.

Nová místa problém nevyřeší

"Za včelaře v obci rovnou říkám ne. Nikde v republice takové zařízení nefunguje. Proč ho chcete zkoušet právě v Hovoranech? Navíc dvanáct nových míst na lince nezaměstnanost v obci určitě nezachrání," postavil se proti záměru obyvatel Hovoran Vít Marada.

Stejně tak myšlenka popudila i většinu zastupitelů v obci. "Není divu. Všichni tady máme ještě v paměti, jak hořelo před šesti lety v Neochemu. Lidé tehdy nemohli ani otevřít okna," připomněl požár starosta Josef Grmolec.

Unikátní metoda likvidace odpadu

Metoda, kterou chce Zenergo využít, spočívá v tom, že při likvidaci odpadu nemají vznikat žádné škodliviny.

"Nejedná se o spalování, ale o tepelný rozklad. Výsledný plyn se zkapalňuje a vzniká tak olej, který budeme jímat. Tímto způsobem má provozovna fungovat přibližně 7000 hodin ročně s tím, že bychom zpracovávali jednu tunu odpadu za hodinu. Část ho dovezeme z Brna a dílem ze Stavěšic, konkrétně pryže," upřesnil předseda představenstva společnosti Zenergo.

Pokud má spalovna likvidovat odpad podle plánu, znamená to, že bude v provozu více než devatenáct hodin denně, a to včetně sobot a nedělí. Stejné množství tun by měla vozit nákladní auta do obce.

"Místní silnice je v dezolátním stavu. I jedna tuna odpadu se podepíše negativně na provozu v obci," upozornil zastupitel Jiří Šťastný. Další přítomní navíc projevili obavu, že limit na papíře je jedna věc a realita druhá.

Obavy z Neochemu

"Byl jsem zaměstnancem firmy Neochem. Tehdejší norma byla vyrobit maximálně 60 tun polyuretanové pěny měsíčně. Realita byla ale taková, že se vyrábělo 260 až 300 tun. Když proto v Neochemu začal požár, nikdo nevěděl, kolik toho vlastně hoří. Do ovzduší unikly alergeny," zdůraznil Luboš Grmolec.

Po delší rozpravě vzešlo od zastupitelů celkem jasné stanovisko. Devět z patnácti přítomných hlasovalo proti, pět se zdrželo a jen jeden s návrhem souhlasil.

Hovorany ovšem ještě vyhráno nemají. Zmíněný areál je sice v těsné blízkosti této obce, leží ale v katastru Šardic. Ty zatím záměr neřešily.

"Na zastupitelstvu jsme dostali plán společnosti Zenergo jen na vědomí. Nijak jsme se k tomu ale zatím nevyjadřovali. Neměli jsme k tomu dostatečné podklady," doplnila starostka Šardic Blažena Galiová.