Součástí akce byla i návštěva výstavy věnované ohňostrojům - Vulcanalia....

Součástí akce byla i návštěva výstavy věnované ohňostrojům - Vulcanalia. Zájemci si mohli prohlédnout expozici s historickými zbraněmi, pro děti byla připravena archeologická dílna a stezka odvahy. Akci doplnila ochutnávka vín a burčáku. | foto: Jiří Salik Sláma, MAFRA

Hrad žije, přesvědčovali návštěvníky Špilberku horolezci i zbojníci

  • 0
Více než tři tisíce lidí si o víkendu prohlédlo brněnský hrad Špilberk. Jeho správci zpřístupnili i části, které dosud nebyly nikdy návštěvníkům otevřené. Poprvé se tak například turisté dostali s pomocí horolezců i do hradní cisterny, která někdejší sídlo moravských markrabat zásobovala vodou.

"Lidé se dostali na vyhlídkové terasy, v kasematech se konaly akce pro děti, příchozí jsme zavedli do nově opraveného jižního bastionu nebo koupelen, které v jižním křídle vznikly za druhé světové války pro německou armádu," řekla ČTK Michaela Budíková z Muzea města Brna.

Nejzajímavější byla návštěva cisterny. Šlo o adrenalinový zážitek, protože zájemci se do někdejšího zásobníku na dešťovou vodu dostali po čtyřmetrovém laně s pomocí horolezců.

Doprovodný program organizátoři z velké části zasadili do poloviny 18. století. Na děti i dospělé čekaly dobové střelnice, zúčastnit se mohli i konkurzu na kata. Pro otrlé připravili organizátoři tajemnou stezku odvahy.

"Část severních kasemat byla zcela zatemněna. Dobrodružné povahy měly za úkol stezku projít a spočítat uzly na provazu," přiblížil program Ivo Macháň z hradní správy.

Akce se konala pod názvem Hrad žije! a byla součástí oslav 109. výročí vzniku Muzea města Brna. Podle pořadatelů byla tak úspěšná, že se patrně za rok zopakuje. Zájemci by tak měli opět možnost hrad projít od jeho nejnižších po nejvyšší patra.

Akce uzavřela třicet let prací

Součástí akce byla i návštěva výstavy věnované ohňostrojům - Vulcanalia. Zájemci si mohli prohlédnout expozici s historickými zbraněmi, pro děti byla připravena archeologická dílna a stezka odvahy. Akci doplnila ochutnávka vín a burčáku.

Špilberk ročně navštíví na 130 tisíc platících návštěvníků. Některé jeho části jsou přístupné zdarma. Letos skončila, po 30 letech prací, hlavní část oprav hradu, které přišly na miliardu korun (více o opravách čtěte zde).

V budoucnu se plánuje úprava parku pod hradem. K nejodvážnějším plánům patří vybudování lanovky, která by na něj dopravovala turisty z centra města. Uvažuje se o založení vinohradu na svazích pod Špilberkem.

,