Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Meixner Jiří, iDNES.cz

Hrozbu výbuchu plynu v domě v Komárově znásobil velký tlak

  • 5
Plyn v domě v Komárově tuto středu podle všeho vůbec unikat neměl. Už dříve nechali úředníci magistrátu, který dům vlastní, plynoměr odpojit. Při krádeži přívodové trubky však zloděj zapečetěné kohoutky poškodil a způsobil drama v podobě hrozícího výbuchu.

"V domě nikdo nebydlí, proto jsme ho nechali odpojit od všech rozvodných sítí, tedy i od plynu. O zapečetění jeho uzávěru jsme požádali plynaře," vysvětlil mluvčí magistrátu Pavel Žára. Jeho slova potvrdil mluvčí Jihomoravské plynárenské Josef Bezděk. "Na pokyn magistrátu jsme plynoměr odpojili," uvedl.

Výbuch opravdu hrozil, koncentrace byla vysoká

Případné pochybení plynáren mluvčí odmítá. "Většina zařízení je pod zemí, ale uzávěry plynu musí být dostupné," vysvětlil Bezděk. Případnému poničení ze strany vandalů se tak podle něj dá jen těžce zabránit. Vinou neznámého pachatele přitom mohlo dojít k neštěstí.

Podle mluvčího hasičů Jaroslava Haida dosahovala koncentrace plynu až osmi procent. K výbuchu by přitom podle něj stačilo o tři procenta méně. Plynaři zmiňují dva důvody, proč se plyn nahromadil v tak velkém množství. "Potrubí bylo pod velkým tlakem, což způsobilo masový únik plynu," objasnil Bezděk.

"Vliv mělo i to, že k poškození došlo v uzavřeném prostoru," dodal mluvčí.

Po případu v Komárově plynaři nechystají žádné kontrolní prohlídky domů. "Nemáme ani oprávnění vstupovat na soukromé pozemky. Pokud na nich dojde k úniku plynu, můžeme se dovnitř dostat jen v doprovodu hasičů," vysvětlil mluvčí plynařů.

K poškození dochází spíš při výkopových pracích

Tak velké úniky plynu, jako byl případ v Komárově, se moc často nestávají. "K poškození přívodů většinou dochází při výkopových pracích, kdy si stavební firmy nezjistí, kudy trubky vedou, a dělníci je v důsledku toho poškodí," uvedl Bezděk. Naposledy vyjížděli k podobnému případu plynaři před rokem. V domě na Cejlu tenkrát někdo odmontoval plynoměr a do prostoru uniklo větší množství plynu.

Zloděje trubek zkouší policie chytit ve sběrnách Motivem lidí, kteří kradou trubky či víka kanálů, jsou většinou peníze. Jestli tomu tak bylo i v tomto případě, není zatím jasné. Podle mluvčí policie Andrey Procházkové ale případů odcizení nejrůznějších sběrných materiálů ubývá.

Viníky se policisté snaží odhalit například tím, že provádějí zátahy na sběrny. "Děláme nárazové akce na vytipované sběrny surovin," uvedla Procházková. "Nejjednodušší ale je, když pachatele přistihneme, jak na ulici odcizené věci převáží," dodala.

Na případu pracují jihomoravští kriminalisté. Kdo mohl trubku ukrást a tím způsobit výbuch, zatím nevědí. "Pachateli hrozí postih za krádež, dále ale budeme prověřovat, zda mohlo dojít i k obecnému ohrožení, případně zda byl spáchán jiný trestný čin," uvedl již dříve pro MF DNES policejní mluvčí Bohumil Malášek.