Nová podoba hvězdárny a planetária v Brně na Kraví Hoře

Nová podoba hvězdárny a planetária v Brně na Kraví Hoře | foto: Hvězdárna Brno

Hvězdárna v Brně bude největší a nejmodernější v Evropě

  • 7
Metat blesky, ovládat proudění tepla uvnitř Jupiteru, osahat si meteorit nebo zjistit svou váhu na Marsu. To všechno bude brzy možné v brněnském planetáriu Mikuláše Koperníka na Kraví Hoře.

Primátor Roman Onderka, ředitel hvězdárny Jiří Dušek a europoslanec Vladimír Remek ve čtvrtek jednali o přestavbě planetária v jednu z největších a nejmodernějších institucí svého druhu v Evropě. Sešli se na brněnské radnici, aby dojednali poslední detaily investice za osmdesát sedm miliónů korun.

"Pětašedesát miliónů půjde z fondů Evropské unie. Zbytek bude hradit město," sečetl financování přestavby ředitel hvězdárny Dušek.

Nová podoba hvězdárny a planetária v Brně na Kraví HořeNová podoba hvězdárny a planetária v Brně na Kraví Hoře

Před necelým rokem a půl se ale počítalo s částkou téměř o polovinu nižší. "Záleží na tom, v jakém rozsahu chcete rekonstrukci provádět. Nové planetárium bude plnit funkci osvěty pro veřejnost, zároveň ale bude využíváno univerzitami ke vědeckým účelům. Takže to bude opravdu pro všechny," zdůvodnil navýšení prostředků primátor Onderka.

Záštitu převzal jediný český kosmonaut Remek

Neformální záštitu nad přestavbou převzal poslanec evropského parlamentu za KSČM Vladimír Remek. "Na celou rekonstrukci bude dohlížet," uvedl Dušek.

Vladimír Remek má k brněnské hvězdárně blízký vztah. Už jako žák základní školy navštěvoval místní astronomický kroužek. Jeho zájem o vesmír pak vyvrcholil o dvě desetiletí později, když roku 1978 jako první a doposud jediný český kosmonaut vzlétl na palubě sovětské lodi Sojuz 28 na oběžnou dráhu Země.

"Brněnské planetárium je unikátní. Stojí uprostřed města, takže je snadno dostupné. Navíc je tady univerzitní a výzkumné zázemí a řada jiných momentů, které dávají šanci toto zařízení velmi dobře využít," vypočítal výhody hvězdárny Remek.

Navíc při čtvrtečním jednání přislíbil, že se pokusí zorganizovat setkání kosmonautů. "Chtěli bychom uspořádat podobnou akci jako byl loňský Rej kosmonautů," vysvětlil europoslanec.

"Zatím nemůžu zaručit, který z kolegů pozvání přijme, ale doufám, že to bude reprezentativní skupina," řekl Remek.

Rekonstrukce by podle ředitele mohla začít v létě a trvat asi rok. Opravy se budou týkat celé stavby.

"Část budovy bude rekonstruována a část zbourána. Prostory se zvětší na dvojnásobek. Nebudeme se však rozšiřovat plošně, ale do hloubky. V nově vzniklém podzemním patře bude interaktivní expozice věnovaná přírodním vědám," popsal budoucí podobu planetária jeho ředitel Dušek.