Brněnská přehrada je letos nejčistší za celá desetiletí.

Brněnská přehrada je letos nejčistší za celá desetiletí. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Kde se můžete koupat? Hygienici kontrolují vodu jen v určitých nádržích

  • 3
Snaha ochladit se v současných vedrech na jižní Moravě může přivodit i nepříjemnou vyrážku. Tamní hygienici totiž sledují kvalitu vody jen v 19 vybraných přírodních koupalištích.

Marie Pavliňáková se minulý týden s vnoučaty koupala v rybnících brněnského Mariánského údolí. Když však děti vyšly z vody, svědilo je celé tělo. Dnes mají na kůži boláky, které jen pomalu mizí.

Pavliňáková měla smůlu. Vnuk s vnučkou se totiž cachtali v jiném než v jednom z 19 přírodních koupališť, které na jižní Moravě kontrolují hygienici.

Sledovaná koupaliště

  • vhodné ke koupání: Letovice – Vranová (BK) a Svitavice, Brněnská přehrada (BK) - čtyři stanoviště, Kovalovice (BO), Lučina (HO), Bohuslavice (HO), Luleč (VY), Bantice (ZN), Vranovská přehrada - pláž Vranov (ZN), Výrovice (ZN)
  • zakalení, zdravotně nezávadné: Pálava (BK), rybník Suchý (BK), Nové Mlýny (BV) - dvě stanoviště, Kopaninky (ZN), Vranovská přehrada - Bítov (ZN)
  • zákaz koupání: rybník Olšovec (BK)

Zdroj: www.khsbrno.cz

V nich je podle nejnovějších výsledků měření i přes vysoké teploty voda až na jedno bez potíží vhodná ke koupání. Za neškodnost ostatních neručí nikdo.

"Sledujeme vodní plochy, které nám určí ministerstvo zdravotnictví po konzultaci s obcemi. Musí splňovat dvě podmínky - jsou významně navštěvovány lidmi a kvalita vody v nich dlouhodobě umožňuje koupání. Není v našich silách pravidelně zkoumat další stovky jihomoravských lomů či rybníků. Je na lidech, aby sami zvážili, zda je moudré se v konkrétním místě koupat," uvedl Miroslav Staněk z jihomoravské krajské hygienické stanice.

Brněnská přehrady je čistá, v Olšovci je zákaz koupání

S výjimkou rybníku Olšovec na Blanensku, kde se přemnožily zdraví nebezpečné sinice, přitom podle výsledků pondělního měření není potíž se v hygieniky hlídané vodě vykoupat.

"Jen ve vodní nádrži Pálava či Vranovské přehradě ve vodě plavou nečistoty. Může být zakalenější, ale zdraví neohrožuje," doplnil Staněk.

Nejčistší voda za poslední roky je v Brněnské přehradě. "Nádrž si udržuje velmi vysokou kvalitu vody. Je v ní jen zanedbatelné množství sinic," uvedla Gabriela Tomíčková, mluvčí Povodí Moravy, které o přehradu pečuje.

Škodlivé bakterie se v "Priglu" neobjevily ani přes dlouhou vlnu veder, která ve čtvrtek vrcholila. Nejvyšší teplotu a pokořený rekord hlásí meteorologové v Brodě nad Dyjí na Břeclavsku, kde ve čtvrtek naměřili 39,7 stupně Celsia, což je nejvyšší teplota, která byla kdy zaznamenána na celé Moravě.

Komu se nechce v horku dopravovat na nejbližší koupaliště "s techničákem", musí si nezávadnost vody prověřit sám. Krom výrazného zakalení nebo zápachu, mohou být vodítkem drobné kuličky, které v ní plavou, nebo rovnou "kvetoucí" vodní hladina.

"Do rybníku zamořeného sinicemi rozhodně nedoporučujeme vstupovat. Obzvláště zdraví dětí či těhotných žen mohou poškodit," vysvětlil Staněk.

Dalším dobrým ukazatelem jsou podle něj uhynulé ryby. Ty jsou totiž mnohem citlivější na chemické znečištění.

Třikrát více požárů než loni

Vyrážky ze špatné vody přitom nejsou jediným negativem, které vlna veder přináší. V noci z úterý na středu se rozhořel velký stoh ve Valticích. Oheň zasáhl 540 balíků slámy a ohrozil i okolní vinohrady.

A od začátku léta vyjížděli jihomoravští hasiči už k 145 podobným požárům suché trávy či polí. Je to víc než trojnásobek oproti loňsku. Víckrát hořelo i  lesích.

Na počátku většiny požárů přitom podle hasičů byla lidská nedbalost. Pořád totiž platí hejtmanův zákaz rozdělávat otevřený oheň a další protipožární omezení.