Komár sosající na lidské ruce

Komár sosající na lidské ruce | foto: Fofr

Hygienici varují před komáří kalamitou

  • 2
Po vydatných deštích a záplavách hrozí, že se na jižní Moravě začnou masivně líhnout komáři. Pokud by už nepršelo a oteplilo se, objevili by se za týden.

"Přestože jsou tůně a laguny prozatím hluboké a larvy se v nich příliš neobjevovaly, situace se může změnit," řekl Oldřich Šebesta z krajské hygienické stanice, který výskyt komárů sleduje.

Nejvíc se komárům daří u Moravy a Dyje

Podle něj je těžké předpovědět, jak se bude komáří populace v kraji vyvíjet. Po první povodňové vlně byla situace dobrá, protože laguny se vytvořily hlavně na polích, kde nejsou nakladena komáří vajíčka. Při dalších deštích však voda zaplavila mnoho komářích líhnišť.

Zahájení postřiku lužních lesů proti komárům (28. 4. 2010).Zahájení postřiku lužních lesů proti komárům (28. 4. 2010).

Podle Šebesty je proto třeba situaci dál sledovat, a kdyby se larvy objevily, použít postřik. Nejpříhodnější líhniště mívají komáři kolem řeky Moravy a na soutoku Moravy s Dyjí. Situace se začíná zhoršovat i v okolí řeky Dyje a kolem Svratky.

Doufají, že stát pomůže

Možné komáří kalamity se hrozí starosta Rohatce Miroslav Králík. Po záplavách vznikla za obcí laguna velká přibližně tři sta hektarů. "Už teď je tam velké množství larev, ale i vylíhnutých komárů. Čekáme návštěvu z ministerstva, chci se zeptat, zda na řešení tohoto problému stát přispěje," komentoval to starosta.

V pomoc státu v případě kalamity doufá i starosta Břeclavi Dymo Piškula. "Věřím, že pokud bude situace kritická, stát peníze uvolní. Současný stav kolem Břeclavi ale není tak hrozný a myslím, že postřiky máme nachystané v dostatečném množství," řekl Piškula.

,