Budova ve Vranovské ulici v Brně, kde teď vedle sebe musí fungovat děti ze dvou...

Budova ve Vranovské ulici v Brně, kde teď vedle sebe musí fungovat děti ze dvou odlišných škol. | foto: Marie Stránská, MAFRA

Na školu s Romy, jejíž ředitelku nařkli z rasismu, přišla inspekce

  • 35
Hned druhý den poté, co politici obvinili ředitelku úspěšné inkluzivní školy v brněnských Husovicích z rasismu, dorazila na kontrolu Česká školní inspekce.

„Tvrdě pracujeme na zprávách pro inspekci, její pracovníci tu budou ještě ve čtvrtek,“ potvrdila Danuše Filipínská, ředitelka Základní školy Jana Amose Komenského na náměstí Republiky v Brně-sever.

Kvůli rekonstrukci budovy se muselo několik tříd na čas přestěhovat do nedaleké školy ve Vranovské ulici, která spadá pod ZŠ Merhautova. Jak na tuto, tak na husovickou školu chodí velká část romských dětí.

Ředitelka Filipínská nyní musí inspektorům dokladovat, proč se vedení její školy rozhodlo přidělené patro oddělit provazem, proč mají její žáci posunuté vyučování nebo proč nechodí do nejbližší jídelny, ale jezdí čtyři zastávky tramvají do té své.

„Nemusíme přijmout nabízené věci, pokud jsme schopní si je zajistit sami,“ argumentuje ředitelka Filipínská. Podle ní mají provaz, posunutá výuka i jídelna jinde pomoci jejím žákům, mezi nimiž jsou například autistické děti, a těm dosavadním z Vranovské nenarušit režim (psali jsme zde).

Už v pondělí ředitelka dostala dopis od starosty Brna-sever Martina Malečka (SOL), kde jí vyčítá, že opatření mohou vést k separaci a segregaci dětí.

„Vnímám to jako kryptorasismus,“ uvedla i místostarostka Brna-sever pro školství Miriam Kolářová (KDU-ČSL).

Za školu bojujeme, protože je tam jiná atmosféra, říká matka

Na husovickou školu se skoro dvěma sty dětmi a dalšími padesáti ve školce, jež pod ni spadá, stejně jako na Merhautovu ulici chodí vyšší procento romských dětí, než je obvyklé jinde.

Obě jsou na okraji sociálně vyloučené oblasti a v několika příštích letech se budou podle plánů radnice postupně sestěhovávat do společných prostor podle toho, jak budou pokračovat opravy jejich budov. Zatímco husovická škola je úspěšné inkluzivní zařízení s malým počtem dětí ve třídách, Merhautova je větší a s jiným vzdělávacím programem.

Kvůli problémům s přesunováním dětí radnice začala v říjnu plánovat sloučení obou škol. Proti tomu se ale postavili rodiče z husovické školy.

„Romské i bílé děti spolu vycházejí a pomáhají si. Je to naše nejbližší škola a jsme s ní moc spokojení. Obvinění ředitelky z rasismu je hloupost. Za školu bojujeme, protože je tam jiná atmosféra než jinde, je malá, rodinná,“ řekla jedna z matek, která si přála zůstat v anonymitě.

V pátek odpoledne se vedení školy a učitelé mají sejít s náměstkem brněnského primátora pro školství Petrem Hladíkem (KDU-ČSL) a v úterý se pak v centru Musilka uskuteční debata s rodiči.