Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Inspektoři rozdali pokuty za 23 milionů, řeší i nebezpečný azbest

  • 0
Nelegální nakládání s odpady a nepovolené kácení stromů loni nejvíce zaměstnávalo pracovníky České inspekce životního prostředí v kraji. Inspektoři loni na jižní Moravě rozdali pokuty ve výši téměř 24 milionů korun. Řešili i problémy s nebezpečným azbestem.

Ke zvláštním jihomoravským kauzám patří radějovská obora, kde přemnožená zvěř likviduje stromy a vzácné rostliny, a bioplynová stanice Velký Karlov na Znojemsku, která při výrobě energie bez povolení spaluje produkty živočišného původu. - čtěte Mezi desítku největších znečišťovatelů v zemi se řadí i tři firmy z jihu Moravy

"Společnosti Zevo, která bioplynovou stanici provozuje, loni inspekce uložila rekordní pokutu ve výši pěti milionů korun, což je za posledních pět let nejvyšší sankce, kterou úřad v regionu udělil," řekl ředitel Oblastního inspektorátu Brno Jindřich Mikeš.

Významné případy v kraji

Ochrana ovzduší - 702 kontrol, z toho 63 pokut za téměř tři miliony korun, např. Feramo Metallum International nebo Zetor Tractors.
Ochrana vod - celkem 102 pokut a 17 opatření k nápravě, např. Agrodružstvo Jevišovice, Obec Blatnice pod Sv. Antonínkem nebo Vodovody a kanalizace Břeclav.
Odpadové hospodářství - celkem 75 pokut za téměř 4 miliony korun, např. Ekotermex, Magawaste. 

S azbestem si starosti nedělají

Při stavebních demolicích bývají firmy i obce v kraji lehkovážné a stále častěji podceňují nebezpečný azbest. Materiál obsahující tuto karcinogenní látku vážně poškozuje zdraví, pokud se řeže, brousí, drtí nebo jinak narušuje jeho struktura. Inspekce řeší dva takové případy.

Azbest

S materiálem obsahujícím azbest se musí nakládat velmi opatrně. Aby se zamezilo uvolnění azbestových vláken, musí se materiál zapouzdřit ochranným nástřikem a při odstraňování ze stavby skrápět vodou.

Zabalený se pak odváží na skládku nebezpečného odpadu.

Jeden se týká obce Bošovice na Vyškovsku. "Bylo prokázáno, že část stavebního odpadu, který obec nechala podrtit, je kontaminována azbestem. Zástupci obce přitom již dříve přislíbili vytřídění odpadu a převezení azbestocementových desek na skládku nebezpečného odpadu," uvedla Jana Antonínová z brněnského pracoviště České inspekce životního prostředí.

S obcí Bošovice inspekce v současné době vede správní řízení a radnici hrozí statisícová pokuta. Další pochybení objevili inspektoři při demolici bývalého areálu JZD Agronet Nesovice v obci Snovídky u Bučovic.

Zemědělské družstvo nechalo podrtit stavební materiál i se střešní krytinou z azbestu. Ve správním řízení si chce inspekce posvítit na společnost Sita CZ, která sanaci stavebních materiálů provedla.

Na azbest je potřeba oprávnění

Jednu pokutu už přitom inspektoři udělili. Společnost Autodoprava Matějka, u které si obec objednala podrcení stavebních odpadů, neměla potřebné oprávnění k nakládání s nebezpečným odpadem. Za to v dubnu dostala pokutu ve výši 200 tisíc korun.

Další pochybení objevili inspektoři při demolici bývalého areálu JZD Agronet Nesovice v obci Snovídky u Bučovic. Zemědělské družstvo nechalo podrtit stavební materiál i se střešní krytinou z azbestu. Tentokrát drť obsahovala mnohem větší množství úlomků nebezpečného materiálu.

"Přes polovinu, téměř patnáct set tun vzniklé drti obsahovalo azbest," dodala Antonínová. Městský úřad v Bučovicích už za neutříděné shromažďování stavebních odpadů zemědělské družstvo pokutoval 140 tisíci korunami.

Ve správním řízení si chce inspekce posvítit i na společnost Sita CZ, která sanaci stavebních materiálů provedla. "Podle odborného posudku, který jsme si nechali zpracovat, měla s materiálem pracovat jako s nebezpečným odpadem. To se však nestalo," dodala Antonínová.

Kvůli azbestu nepostaví dětské hřiště

Část pokuty by měla jít na účet postižené obce Snovídky, která je bude muset investovat do vyčištění části dvouhektarového pozemku "zamořeného" azbestem.

Záměr obce vybudovat na místě dětské hřiště s prolézačkami a odpočinkovou zónou ale definitivně padl.

"Kvůli ekologické zátěži jsme od projektu museli upustit, i když pozemek vyčistíme, nebylo by to místo pro děti bezpečné," uvedl starosta obce Snovídky Jindřich Voňka.

Solární elektrárna, která měla být v sousedství hřiště, se stavět bude. Za dodržení určitých podmínek to bude i v kontaminované půdě možné.