Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: SXC

Číňané slibují jihu Moravy miliardy, chtějí také vyvážet víno

  • 10
Zájem čínských investorů o jižní Moravu je enormní. Kromě stavby lázní v Pasohlávkách chtějí Číňané do kraje přivést další 5,5 miliardy korun. Vyvážet by chtěli také moravská vína.

Hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek z ČSSD se zástupci delegace čínského prezidenta podepsal dvě memoranda, která slibují, že do kraje přivedou miliardy korun.

Jedna z největších čínských bank, China Development Bank Corporation, plánuje do projektů v kraji investovat během tří let 200 milionů eur, tedy skoro 5,5 miliardy korun. To je zhruba tolik, kolik činí roční krajský rozpočet. A právě Jihomoravský kraj má čínské bance pomoct s výběrem projektů, do nichž bude banka investovat.

Spolupracují čtyři roky

„S čínskými partnery spolupracujeme od roku 2012. Jsem velmi rád, že se při návštěvě prezidenta Si Ťin-pchinga podařilo dostat příležitost ke konkrétním krokům i pro Jihomoravský kraj,“ řekl Hašek.

Ten je známý svými blízkými vztahy s prezidentem Smíšené česko-čínské komory vzájemné spolupráce Jaroslavem Tvrdíkem, bývalým předním politikem ČSSD, jenž aktuálně v Česku prosazuje zájmy čínských společností.

Memorandum lze zatím vnímat jako vůli obou stran spolupracovat. Do čeho konkrétně peníze nakonec půjdou, zatím jasné není.

„V úvahu přichází například rozšíření nákladní dopravy na brněnském letišti, modernizace energetických systémů nemocnic nebo podpora lázeňství na Hodonínsku či Lednicku,“ zmínil Hašek s tím, že jde ale pouze o jeho nápady, které zatím nikde nebyly projednány.

Otazník také visí nad tím, jak konkrétně chce kraj investiční příležitosti k doporučení vybírat. Na vytipování vhodných projektů se podle Haška bude podílet komise složená z politiků a zástupců kraje, které doplní odborníci z praxe i univerzit.

Současná koalice tak bude mít - půl roku před krajskými volbami - možnost do velké míry ovlivnit rozsáhlé investice. Konečné slovo však zůstane v rukou Číňanů.

V Číně chtějí prorazit i vinaři

Hejtman ale v Praze nezastupoval jen Jihomoravský kraj. Dalším podpisem, tentokrát jako zástupce Vinařského fondu České republiky, stvrdil plánovanou spolupráci s čínským importérem potravin a vína Beijing Ershang Group. Společnost, které v Pekingu patří 70 procent trhu s vínem, by do země chtěla dovážet i ta moravská a česká.

„Vinařům by to mohlo usnadnit složitou administrativu a získávání kontaktů. Fond naopak pomůže čínským zájemcům při výběru a oslovování partnerů, kteří produkují opravdu kvalitní víno,“ vysvětlil Jaroslav Machovec, ředitel fondu, jehož dozorčí radě hejtman Hašek předsedá.

Podle Machovce by měli Číňané brzy po podepsání smlouvy sdělit konkrétní kritéria na druhy požadovaných vín. Pilotní odběr za asi 100 milionů korun se bude týkat zejména středních a větších vinařství.

Například Vinařství Lahofer z Dobšic na Znojemsku se o export do nejlidnatější země světa snažilo více než tři roky. Poprvé se jim to povedlo až letos v lednu.

„V Číně je obchod hodně o osobních kontaktech, dárcích, setkávání. Lidé potřebují ukázat zájem. Důležitější než nějaké politické memorandum je fakt, že do Česka čínský prezident vůbec přijel. V jejich zemi se o tom píše a dozvědí se tak o nás,“ konstatoval obchodní ředitel vinařství Daniel Smola.

Že Číňanům moravská vína chutnají, potvrdila i Liana Hrabálková z bořetického Vinařství Ludwig, které své vzorky poskytlo také na úterní prezidentský oběd.

„Jednou za dva měsíce dovezeme do Číny 6 600 lahví vína. Je důležité jim nabídnout něco speciálního, třeba ledová či slámová vína, výjimečné odrůdy, ale také třeba víno s dřevěnou etiketou,“ popsala Hrabálková.

Čínský zájem o jihomoravskou oblast je možné pozorovat už delší dobu. Hejtman Hašek například dojednává dvoumiliardovou stavbu obřího lázeňského centra v Pasohlávkách u Novomlýnských nádrží.