Investor Igor Fait má zájem o výstaviště

Investor Igor Fait má zájem o výstaviště | foto: Radek Miča, MAFRA

Investor Fait chce získat výstaviště, ale předkupní právo má Brno

  • 0
Ve hře o brněnské výstaviště se objevil nový hráč. Zájem o veletrhy projevil brněnský investor Igor Fait. Je však až třetí v řadě. Podle platných dohod mají přednost Brno a Jihomoravský kraj, teprve pak se o výstaviště může ucházet další zájemce.

"Pokud dostaneme příležitost, chceme, aby výstaviště bylo naše," prohlásil pro MF DNES Fait. Tvrdí přitom, že je důležité výstavnictví v Brně zachovat. Majitel společnosti Jet Investment je známý svou schopností zhodnocovat firmy.

"Věřím, že například pro naše exportéry je klíčové prezentovat se na prestižních veletrzích, budoucnost mají i akce pro odborníky. Výstaviště je třeba také více otevřít veřejnosti, kulturním akcím i sportu," upřesňuje své představy o využití výstaviště Igor Fait.

Město se chystá předkupní právo využít

Aby ovšem on i další případní zájemci vůbec dostali u německého vlastníka Messe Düsseldorf šanci, musel by se svého předkupního práva zříci kromě města i Jihomoravský kraj.

Brněnské výstaviště

  • Provoz brněnského výstaviště začal v roce 1928.
  • Brno ve výstavišti o rozloze 360 000 m² (plocha v pavilonech přes
    30 000 m²) získalo jeden z nejvýznamnějších funkcionalistických stavebních komplexů své doby.
  • Jednotlivé pavilony byly dílem známých architektů.
  • V dnešní době se na brněnském výstavišti koná průměrně 40 výstavních akcí do roka.

"V tuto chvíli pokračují jednání mezi Brnem a Messe Düsseldorf, a hovořit proto o zájmu jakéhokoliv jiného investora je bezpředmětné," upozornil David Pokorný, mluvčí Veletrhů Brno, které výstaviště provozují.

A velká koalice ČSSD a ODS stojící v čele Brna tvrdí, že variantu prodeje soukromníkovi nepřipustí.

"Jak si představujeme další jednání, jsme nastínili v dopisu, který jsme do Německa zaslali. Teď čekáme na odpověď. Osobně si nedokážu představit, že by město předkupní právo nevyužilo," popsal současný vývoj jednání brněnský primátor Roman Onderka (ČSSD).

Z čeho by sumu 767 milionů korun, na kterou se hodnota německého podílu v areálu odhaduje, Brno zaplatilo, však není vůbec jasné. Jen pro představu, je to obdobná částka, jakou Brno za celý loňský rok v součtu utratilo za podporu kultury, církví a propagaci města.

Stejná cifra by stačila na čtyřnásobnou opravu náměstí Svobody. "Zatím se soustředíme na první nutné úvodní kroky jednání," komentoval mluvčí brněnského magistrátu Pavel Žára. To, z čeho by případně město areál zaplatilo, se tedy zatím podle něj neřeší.

Areál nelze rozprodat na pozemky, říká mluvčí výstaviště

Zastupitelstvo v listopadu schválilo takzvaný záměr většinu výstaviště koupit. V řeči politiků to znamená, že členové vedení města chtějí všechny podmínky nejprve prozkoumat a o uzavření obchodu se bude rozhodovat později.

"Naším cílem je rok 2013," doplňuje Onderka.

Ne všichni správci města ovšem považují vizi Brna jako většinového vlastníka výstaviště za dobrý nápad. Například podle opozičního zastupitele Jaroslava Kacera (TOP 09) propojení byznysu s veřejným sektorem vytváří podmínky pro korupci či obsazování pozic loajálními stoupenci politických stran.

"Nemyslím si, že by výstaviště bylo v případě, že by ho koupil soukromý investor, nějak ohrožené. Město má dostatečné páky, jak zabránit zneužití areálu, ať už jde o územní plán nebo regulační studie," dodal Kacer.

S tím, že by případný soukromý kupec nemohl areál rozprodat třeba na stavební pozemky, souhlasí i mluvčí brněnských veletrhů.

"Areál je památkově chráněný, a navíc existuje platné územní rozhodnutí, které jasně stanovuje, že ho lze využívat výhradně k veletržní činnosti," ozřejmil Pokorný.