Květiny a svíčky před domem zavražděné rodiny v Ivanovicích (31. května 2013)

Květiny a svíčky před domem zavražděné rodiny v Ivanovicích (31. května 2013) | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Někdo nám je vzal. Ivanovice se chystají na pohřeb vyvražděné rodiny

  • 15
Brněnské Ivanovice se v sobotu rozloučí s čtyřčlennou rodinou, která byla brutálně zavražděna minulou středu. Místní si zároveň připomínají, že ulice, ve které se hrůzný čin odehrál, má temnou minulost - dům si zde stavěl důchodce Jiří Adam, který zotročil několik žen.

Někdo nám je vzal. Němá výčitka vepsaná do kříže s datem úmrtí je hlavním motivem jednoduchého parte rodiny,. S manželským párem a jejich dvěma syny se v sobotu jejich blízcí rozloučí na pohřbu v kostele svatého Vavřince v nedalekých Řečkovicích.

Pohřební mše začne za pět minut dvanáct. Před ní zřejmě svým přátelům naposledy zahrají hudebníci ze skupiny Ukulele orchestra jako Brno, se kterou zemřelý otec se synem vystupovali. Do Brna zřejmě přijedou i někteří pozůstalí příbuzní vyvražděné rodiny. Okolnosti kolem tragické události jsou ale tak tíživé, že o ní ani o podobě pohřbu nechce nikdo z blízkých mluvit.

Slova se zadrhávají v krku i lidem z Ivanovic, kteří kolem opuštěného domu svých sousedů musí procházet. Před jeho vstupem postupně usychají růže, visí parte a fotky a přibývají vzkazy přátel.

"Kdykoliv jdu kolem, mrazí mě ještě dlouho poté. A kdykoliv se s někým na ulici potkáte, přijde na tu tragédii řeč. Jenže vždyť o tom se vlastně ani nedá mluvit," přemýšlí žena z nedalekého rodinného domku.

Ulice s chmurnou pověstí

Místní lidé navíc vzpomínají na to, že ta stejná zapadlá ulice byla už jednou dějištěm podivných událostí. Dům pro svoji sektu vycházející z Hnutí Grálu si tam stavěl důchodce Jiří Adam, který si zotročil několik žen. Své stoupenkyně Adam dvě desetiletí léta týral, nutil žít v nevyhovujících podmínkách a odevzdávat veškerý majetek. Skupina žila střídavě právě v Ivanovicích, v nedalekých Řečkovicích nebo v Mikulově.

Případ vyšel najevo až v roce 2005 a Adam byl poté za týrání i obžalován. Kvůli špatnému zdravotnímu stavu však k soudu nikdy nedošlo a muž v domácí péči v roce 2008 zemřel. Konec svého života přitom podle místních strávil právě v Ivanovicích.

Podruhé tuto malou ulici zburcovala minulý týden právě brutální vražda čtyřčlenné rodiny. Že své příbuzné zavraždil americký příbuzný Kevin Dahlgren, který za nimi před pád dny přijel do Česka, oznámila policie už první den po vraždě. Než se však dvacetiletého muže podařilo dopadnout, stihl utéct do Ameriky. A pokud ta svého občana nevydá zpět do Česka, nebude ani souzen, natož potrestán.

Nejen o motivu jeho činu by tak nikdy nebylo jasno. "To přece není možné, aby to tak dopadlo, když ublížil tolika lidem," myslí si Michaela Pacherová, která bydlí nedaleko místa neštěstí. A stejně mluví i další lidé z okolí.

Detenční ústav místo vězení?

I kdyby byl ovšem Dahlgren v České republice odsouzen, není jisté, že by putoval do vězení. Pokud by totiž znalci zhodnotili, že byl při vraždě například kvůli schizofrenii nepříčetný, mohl by putovat do detenčního ústavu v Brně či v Opavě. Tedy do zařízení, které funguje jako psychiatrická léčebna pro obzvláště nebezpečné pacienty a je zabezpečeno jako vězení.

"I takto by případ mohl dopadnout,“ připustil psychiatr Petr Stožický, který stál u zrodu prvního českého detenčního ústavu v Brně. Místo do vězení putoval přímo od soudu do detence například mladý muž z Koryčan na Kroměřížsku, který se několika brutálními způsoby pokusil zavraždit svoji matku.

Chovancem ústavu se může za čas stát i vrah z brněnského Komárova, který v roce 2009 zavraždil mladého muže a jeho tělo spálil před očima jeho přítelkyně. Tu v té době znásilňoval. Soud ho za to poslal na doživotí za mříže. V případě žádosti o podmínečné propuštění pak poputuje právě do detence.