ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Martin Stolař, MAFRA

Kyjov chce zpět utracenou dotaci, komunistovi Pojeznému hrozí stíhání

  • 0
Komunistickému poslanci Ivo Pojeznému hrozí trestní stíhání za dotační podvod v Kyjově. Stál totiž v čele spolku, kterému město poskytlo dva miliony korun na nákup fotbalové licence. Tu sice nezískal, peníze přesto utratil.

Před šesti lety Kyjov poskytl dvoumilionovou dotaci na získání licence, aby zdejší mládež mohla hrát fotbal na vyšší úrovni. Nákup měl na starosti spolek pod názvem Městský sportovní klub Kyjov (MSK Kyjov), v jehož vedení stál místní zastupitel a současný poslanec Ivo Pojezný (KSČM).

K převodu licence nikdy nedošlo, podle radnice přesto spolek peníze utratil. Město se zatím marně domáhá jejich vrácení a chce se nyní zaměřit právě na lídra jihomoravských komunistů v loňských krajských volbách.

Kyjov sice už rok eviduje pohledávku u exekutora, jenže ten nemá po kom peníze vymáhat. Spolek totiž v současnosti nevlastní žádný majetek a jeho členové za vzniklé závazky neručí. A tak se město skrze svého právníka chystá k razantnějšímu kroku. Pošle podnět nejvyššímu státnímu zástupci.

„Chceme docílit toho, aby v případu přikázal okresnímu či krajskému státnímu zastupitelství zahájit trestní řízení. Podle názoru města nejsou vyloučeny pochybnosti ze spáchání dotačního podvodu,“ přiblížil právník Radek Ondruš, který ve sporu zastupuje kyjovskou radnici.

Měli jsme vše smluvně podchycené, hájí se Pojezný

Případné trestní stíhání hrozí kromě Pojezného i bývalému kyjovskému zastupiteli Miroslavu Běťákovi (ČSSD), jenž s ním spolek vedl.

Ze smlouvy, kterou má redakce k dispozici a na jejímž základě město spolku dva miliony vyplatilo, vyplývá, že peníze byly určené na nákup zmiňované licence.

Celý projekt spočíval ve spojení kyjovského a hodonínského fotbalu. Proto byl založený i spolek MSK Kyjov, který za kyjovskou stranu transakci řešil. Fakticky mělo dojít k propojení fotbalového klubu FC Kyjov 1919 a Regionálního střediska mládeže Hodonín (RSM Hodonín).

Od začátku sporu s městem Pojezný odmítá, že se dopustil podvodu, a tvrdí, že peníze použil na záchranu RSM Hodonín.

„Měli finanční potíže. Peníze jsme jim poskytli na činnost, aby se zachránili. Ale s tím, že dojde k převodu licence do Kyjova. Měli jsme vše smluvně podchycené, jenže když mělo k převodu dojít, tak FC Kyjov 1919 z projektu vycouval,“ vysvětlil Pojezný, proč Kyjov licenci nikdy nezískal.

Rodiče mladých fotbalistů se kvůli projektu bouřili

Zároveň se obhajuje tím, že všechny transakce jsou řádně zaúčtované. „Provedli jsme veškerá možná opatření, dokonce jsme byli na převodu licence dohodnutí na fotbalovém svazu,“ dodal Pojezný.

Stejně od začátku argumentuje i Běťák. Oba spolek opustili, když se kauza začala řešit. Případ už prověřovali také policisté. „Vyloučili, že by se jednalo o trestný čin, a věc odložili,“ informoval hodonínský policejní mluvčí Petr Zámečník.

Kyjovská radnice však na vrácení dvou milionů trvá. Kromě právníka Ondruše to potvrdil i místostarosta Antonín Kuchař (Sedmadvacítka nezávislých), který byl členem výkonného výboru FC Kyjov 1919. „Klub jako takový za nic nemůže. Vše měl na starosti MSK Kyjov. Neměli vyplácet dotaci, když ještě nevlastnili licenci. Ať pan Pojezný peníze vrátí,“ vzkázal místostarosta.

Celý projekt doprovázely potíže už od samého začátku. Bouřili se dokonce i rodiče mladých sportovců, kteří tvrdili, že spojení fotbalových klubů nezajistí dostatečný počet mládežnických hráčů k zastoupení ve všech soutěžích.

„Cestování kyjovských fotbalistů mezi oběma městy a jejich přetěžování, stejně jako tlak na změnu školy společně s nevyjasněným financováním. To jsou největší hrozby tohoto projektu,“ vyjádřily se tenkrát proti projektu zhruba tři stovky rodičů. Ke spojení tak nikdy nedošlo.