ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Brocken Inaglory CC-BY-SACreative Commons

Jak využít každou kapku. Izraelci pomůžou Jihomoravanům hospodařit s vodou

  • 8
Izraelci umí se suchem bojovat, a právě proto by jihomoravským politikům mohli poradit, jak s vodou hospodařit. Velký nedostatek vody potrápil kraj už několik let za sebou.

„Oslovili jsme izraelského velvyslance, protože jejich nakládání s vodou je nejlepší na světě,“ uvedl jihomoravský hejtman Bohumil Šimek (ANO) na konferenci Mediální skupiny MAFRA na téma Jihomoravský kraj – místo k žití, místo k podnikání.

V druhé polovině května se mají setkat a o možnostech spolupráce jednat. „Věřím, že se nám podaří přiučit, jak se máme snažit s vodou pracovat,“ doplnil hejtman.

Právě z Izraele a zdejších kibuců v poušti pochází zmiňovaná kapková závlaha. Rozvody tu mají přivedené k jednotlivým rostlinám a tím, že voda pomalu kape přímo ke kořenům, se udržuje přiměřená míra vlhkosti v půdě a nezalévá se zbytečná část půdy, kde nejsou rostliny.

Kromě tohoto záměru kraj už schválil dotační program na boj proti suchu s částkou šest milionů korun. O peníze mohou žádat obce nebo svazky obcí a využít je na zlepšení stavu rybníků, drobných vodních toků, vodních nádrží a na další opatření, která podpoří lepší hospodaření s povrchovou vodou v krajině. O dotace bude možné žádat od 29. května.

Mnohem větší balík peněz, zhruba půl miliardy, vyčlenilo na zadržování vody v krajině ministerstvo životního prostředí. Zájemcům se může podařit získat příspěvek na mnoho aktivit týkajících se vody v přírodě – od úpravy říčních koryt po obnovu tůní. „To vše přispívá k tomu, aby naše krajina byla různorodější a odolnější vůči klimatické změně,“ vysvětlil František Pelc, ředitel Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.

A v neposlední řadě se ministerstvo snaží dotacemi projektu Dešťovka pozměnit chování lidí k vodě užitkové, dešťové a odpadní.