Správní budova bývalé Zbrojovky Brno

Správní budova bývalé Zbrojovky Brno | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

J&T si pojistila svou investici v brněnské Zbrojovce

  • 3
Společnost J&T, která vlastní pozemky v areálu krachující Zbrojovky Brno a plánuje na nich mnohamiliardové investice, si své záměry pojistila. V dražbě totiž koupila akcie bývalé zbrojařské firmy a zcela ji tak ovládla prostřednictvím společnosti Stemwill.

Informaci jako první přinesl Český rozhlas Radiožurnál. Tovární komplex koupila J&T před dvěma lety společně s CPI Group, developerskou skupinou podnikatele Radovana Vítka. Pozemky s chátrajícími továrními halami tehdy vydražili za 707 milionů korun.

Zhruba před rokem zveřejnili své plány vybudovat ve dvaadvacetihektarovém areálu soběstačnou čtvrť s bytovými domy, obchody, sportovišti, kancelářemi a parky.

Spekulanti vydělali na akciích krachující firmy

Majetek Zbrojovky Brno je porcován již od roku 2003, kdy společnost skončila v konkurzu. To, že někdo koupí akcie krachujícího podniku, se podle burzovních analytiků stává naprosto výjimečně. Nicméně se to stalo.

Hlavní balík akcií, stejně jako podíly původních drobných akcionářů Zbrojovky, kterých bylo přes dvacet tisíc, odkoupila loni brněnská společnost Armeria.

"Hodnota akcií krachujícího podniku je minimální. Stejně jako perspektiva, že se investorovi podaří akcie nějak zhodnotit. Zřejmě spekuloval, že někdo bude mít o cenné papíry zájem," soudí makléř společnosti BH Securities Tomáš Matuška.

A tento riskantní krok se brněnským podnikatelům, kteří stojí za společností Armeria, vyplatil. "Byl to čistě obchodní záměr a ten se nám vydařil," uvedl jednatel společnosti Tomáš Nezval, který obchod dále nechtěl nijak komentovat.

Podle Matušky současným majitelům areálu nehrozí nebezpečí, že by někdo chtěl jejich investici zmařit. Ale jistota je jistota. "Ušetřili si případné administrativní komplikace," dodal analytik.

Rodáci průmyslové objekty brání

Nedávno se proti demolici vysloužilých továrních hal a administrativních staveb v areálu ohradilo sdružení Židenice pro občany. Skupinka nadšenců se odvolala proti rozhodnutí stavebního úřadu, který povolil zbourání všech staveb v průmyslovém areálu.

Zbrojovka patřila před několika desítkami let k největším průmyslovým koncernům v Evropě. Kromě zbraní vyráběla psací stroje, elektrické zapalovače, letecké motory i jízdní kola. Bohužel doplatila na velké dluhy a na to, že se na kdysi slavném podniku několik chamtivců snažilo lidově řečeno "napakovat".