Téměř 1400 nemocných chřipkou na 100 tisíc obyvatel zaznamenali už na jihu

Téměř 1400 nemocných chřipkou na 100 tisíc obyvatel zaznamenali už na jihu Moravy hygienici. V příštích dnech zřejmě propukne v kraji epidemie naplno. Na snímku laborantka Daniela Pospíchalová z Fakultní nemocnice Brno. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Chřipce se braňte spánkem, citrusy a vločkami, radí epidemiolog

  • 2
Není důvod k panice, uklidňují odborníci obyvatele jihu Moravy poté, co na virus chřipky v kraji zemřeli dva lidé. Zdůrazňují však, že v žádném případně není dobré nemoc podceňovat. Nejvíce ohroženi jsou zejména chronicky nemocní, u nichž mohou nastat komplikace.

Každoročně zemře v České republice na chřipkový virus okolo dvou tisíc lidí. "Ani jižní Morava není výjimkou. Čísla však nijak nevybočují," uklidňuje hodonínský epidemiolog Libor Šmíd.

Jak vážné onemocnění vlastně chřipka je?
Chřipka je skutečně závažné onemocnění, které nemá smysl podceňovat. Ať už jde o virus H1N1, tedy prasečí chřipku, nebo chřipku typu B. Obojí mohou mít za určitých okolností velmi komplikovaný průběh a v závažných případech mohou končit i smrtí.

Za jakých okolností? Jsou tedy přímo nějaké skupiny ohroženy?
Nejvíce ohroženi jsou starší lidé, kteří mají oslabenou imunitu, lidé chronicky nemocní a také malé děti, které naopak imunitu nemají ještě vyvinutou. A samozřejmě obézní pacienti, dále lidé dlouhodobě oslabení stresem a kuřáci.

Které chronické nemoci mohou průběh chřipky silně zdramatizovat?
Určitě diabetes, srdeční onemocnění, ischemické choroby, ledvinová onemocnění či poškození jater.

Co těhotné maminky? Pokud vím, první tři měsíce lékaři nedoporučují jakékoli léky...
Těhotným maminkám jednoznačně doporučuji, aby se proti chřipce nechaly naočkovat. Je totiž známo, že právě těžké případy, které skončily hospitalizací a na plicní ventilaci, nebo dokonce úmrtím, nebyly naočkované.

Pozná laik počáteční zápal plic, který bývá častou komplikací u chřipky? Projevuje se třeba dráždivým kašlem?
Nepozná. Často jej nepozná ani lékař pouhým poslechem a pacienta musí poslat na rentgen.

Kdy lékař přistoupí k vyšetření stěrů, aby vyloučil prasečí chřipku?
To vyšetření je drahé. Provádí se jen u pacientů s komplikovaným průběhem, kteří jsou už hospitalizováni.

Přišlo se na to, proč před dvěma roky umírali na virus prasečí chřipky mladí, naprosto zdraví muži?
Nepřišlo. Ten virus zpočátku udeřil takovou silou a byl tak nevyzpytatelný, že vyděsil epidemiology i lékaře. Měl velmi rychlý nástup. Jeden den vysoké horečky, druhý den kašel a dechové obtíže a do hodiny skončil člověk na ARO na plicní ventilaci.

Nyní už není prasečí chřipka tak agresivní?
Letošní chřipka má takovou zvláštnost. Virus prasečí chřipky, který v posledních dnech začal mírně převažovat nad běžnou chřipkou, je svou agresivitou hodně podobný tomu, který jsme tady měli dva roky zpátky. Ovšem nyní je již obsažen přímo ve vakcíně. Takže u naočkovaných lidí by průběh nemoci neměl být závažný.

Znamená to, že naočkovaný člověk nemůže chřipku vůbec dostat?
Dostat ji může, ale průběh bude mírnější. Někdy ale i prasečí chřipka proběhne naprosto normálně.

Jsou poznávacím znamením chřipky teploty kolem čtyřicítek, které neklesají třeba i tři dny?
Ne, i běžná viróza se může takto projevovat. A naopak u chřipky může být teplota klidně "jen" mezi 37 a 38 stupni Celsia.

Kdy je nejlepší doba pro očkování?
Pokud už je chřipková epidemie na prahu jako nyní, je to už zbytečné. Za dva týdny bude chřipka zřejmě už i kulminovat. Optimální doba je podzim, pak je zajištěno, že vakcína ochrání po celou dobu chřipkové epidemie.

Stačí se tedy nechat naočkovat jednou ročně?
Ano. Protilátky vydrží v těle půl roku až rok, pak klesají.

Kolik vakcína stojí?
Kolem sto dvaceti až sto padesáti korun.

Jsou nějaké skupiny, kterým očkování proplácí pojišťovna?
Starším lidem nad pětašedesát let a lidem v domovech důchodců a podobných zařízeních. Dětem očkování pojišťovny neproplácejí.

Co se může stát, pokud lidé nejdou k lékaři a chřipku přechodí?
Může to mít velmi vážný dopad. Pokud se chřipka neléčí, může to skončit zánětem srdečního svalu, nebo dokonce trvalým srdečním poškozením.

Kde všude mohou lidé chřipkový virus dostat?
Pokud již cirkuluje ve vzduchu ve velkém množství jako nyní, jsou ohroženi prakticky všude tam, kde se kumuluje velké množství lidí v uzavřených prostorách. Mimo jiné v supermarketech, v kinech, ve školách, v restauracích, ve veřejné dopravě...

Stačí tedy třeba chytit rukojeť nákupního vozíku nebo madlo ve vlaku?
Samozřejmě. Chřipka se šíří kapénkovou infekcí. Stačí třeba, aby nemocný kýchl, dal si při tom ruku před obličej a potom chytil za kliku dveří.

Má smysl předzásobit se před chřipkovou epidemií antivirotiky, například lékem Tamiflu?
Nemá. Pokud by někdo chtěl užívat tento lék preventivně, je to zbytečné. Aby měl účinek, musí se nasadit do dvou až tří dnů od vypuknutí nemoci.

Jde se chřipce ubránit?
Chce to hodně vitaminu C a B v přírodní podobě, tedy citrusy, ovesné vločky, celozrnné pečivo. Hodně spánku a odpočinku a nechat se preventivně naočkovat.