Josef Chybík

Josef Chybík | foto: Monika Tomášková, MF DNES

Jak se chránit před letními vedry? I světlou fasádou!

I když se ještě odborníci neshodli na tom, jestli se planeta otepluje, že se opravdu něco děje, si už všimne i laik. A nemusí letět až na Antarktidu za tajícími ledovci. Stačí se podívat, jak se proměňují jihomoravská města i vesnice.

Tolik žaluzií, rolet a markýz na oknech tady přece nikdy nebylo! V létě už zde lidé mívají takové horko, až se přehřívají domy a bez zastínění oken by se v nich nedalo vydržet.

A už je to tak vážné, že i budoucím architektům se na školách tluče do hlavy, aby mysleli na to, že domy musí ochránit nejen před zimním chladem, ale i před vysokými letními teplotami.

"Lijeme to do nich, protože tento problém tady skutečně existuje a v budoucnu bude možná ještě palčivější," říká docent Josef Chybík z Fakulty architektury VUT v Brně.

Na přednáškách architektů se pak mluví třeba i o tom, že Česko už patří k zemím, kde bylo naměřeno více než 40 stupňů Celsia, a zatímco dříve jsme v létě zažívali jen pár tropických dnů, nyní jich dostáváme pořádný nášup.

Teploty nad třicet stupňů už někdy míváme i tři týdny. "Říkáme jim také, že důležitá je nejen izolace, ale třeba i barevnost. Že světlá fasáda lépe odráží sluneční záření. Naopak tmavá je nasává a vede do vnitřního prostředí," říká docent Chybík.

Odborníci se o tom podle něho už baví na konferencích, v praktickém stavitelství se to však zatím moc nenosí.

"Lidé se stále víc starají o to, kolik bude dům stát a jak bude vypadat, ale zkušený architekt na tepelnou pohodu myslet musí," říká odborný poradce Juraj Mazucha z Centra pasivního domu v Brně. "Letní komfort je trochu podceňovaný, ale i při našich konzultacích na to lidi upozorňujeme," dodal.

Mimo jiné jim třeba radí, aby si i do dřevěného domu nechali udělat hliněné nebo cihlové příčky. "Ukládá se do nich teplo a vzduch se v prostředí ochlazuje. Jakmile teplota klesne, teplo  mu zase vrací zpět," vysvětluje.