Zdevastovaná a uzavřená pasáž Jalta v centru Brna na Dominikánském náměstí. | foto: Radek Miča, MAFRA

Jalta, která srazila vaz byvšímu vedení Brna, je strašákem i dále

  • 11
Nová vláda Brna, která vzejde z podzimních komunálních voleb, zdědí balvan, kvůli kterému padla minulá rada. Jmenuje se pasáž Jalta. Tuto ruinu v centru města totiž nikdo nechce a i realitní makléři od ní už dávají ruce pryč.

Chátrající objekt polyká z městské kasy statisíce ročně za údržbu a ostrahu. A nikdo ji nechce ani za - na centrum Brna a rozlohu - směšných 100 milionů korun.

pasáž jalta

Kontroverzní směnu paláce Jalta za dva pozemky ve vilových čtvrtích Pisárky a Stránice, dva domy na Masarykově třídě a třetí v Černých Polích, prosadil na prosincovém zastupitelstvu v roce 2005 nezvykle v tajném hlasování tehdejší hospodářský náměstek primátora Radomír Jonáš z ODS (čtěte více).

Richard SvobodaV lednu 2006 smlouvu podepsal bývalý primátor Richard Svoboda (ODS) den před zasedáním zastupitelstva, které ji chtělo revokovat. Ukázalo se totiž, že náklady na opravu celého domu by více než šestinásobně přesáhly původně uváděnou částku 50 milionů korun. Jeho někdejší náměstek Radomír Jonáš je stále přesvědčen, že plánovaný prodej Jalty je chybou a uvažované sestěhování úředníků na jedno místo mohlo městu ekonomicky jen prospět.

Městu se zdevastovaný moloch nepodařilo udat ani v zahraničí. Naposledy se o to úředníci pokusili na realitním veletrhu v Cannes.

Roman Onderka"Je to výjimečný objekt, takže se neobávám, že by se neprodal," uvedl brněnský primátor Roman Onderka (ČSSD). Jenže to se nepovedlo. Nikdo totiž nechce dát dalších 350 milionů korun, které by si následná rekonstrukce funkcionalistické památky vyžádala.

Současnému vedení města právě před čtyřmi lety mohla kritika kontroverzní směny pasáže a plány nápravy přihodit dost volebních hlasů. A ODS srazila vaz.

Právě její členové ve vedení města transakci s podnikatelem Miroslavem Lekešem protlačili.

Jiří ZLATUŠKA, 50 let, "Musím konstatovat, že celou kauzu vidím jako velkou prohru," uvedl zastupitel Jiří Zlatuška (Sdružení Brno 2010), který v minulosti označil směnu Jalta pasáže za korupční aféru a následně také absolvoval několik soudních sporů.

Tvůrcům celé kauzy se podle něho totiž podařilo zamést stopy tak dobře, že vyhráli.

Stěhování se nekonalo

V Jaltě měly vzniknout nové kanceláře pro pracovníky magistrátu. Úředníci se však nikdy nenastěhovali.

"Nové vedení města se po podzimních volbách bude muset zamyslet nad podmínkami celé nabídky nebo zvolit jiný model fungování v majetku města či formu podílového vlastnictví," řekl náměstek brněnského primátora Oliver Pospíšil (ČSSD).

Nevyloučil, že případný spoluinvestor může mít zájem alespoň o lukrativní prostory obchodní pasáže, které by mohl oživit a využít tak jejich velmi výhodnou polohu.

"Já doufám, že pasáž Jalta zůstane ve vlastnictví města a budoucí generace politiků udělá vše, co se chystalo," prohlásil někdejší náměstek primátora Radomír Jonáš.

"Městské pokladně navíc za čtyři roky uteklo kolem 40 milionů korun za uvažovaný pronájem obchodů v pasáži a pokud má být na Dominikánském náměstí klidová zóna, tak je Jalta v soukromých rukou nesmysl," dodal.

Zdevastovaná a uzavřená pasáž Jalta v centru Brna na Dominikánském náměstí.Zdevastovaná a uzavřená pasáž Jalta v centru Brna na Dominikánském náměstí.Zdevastovaná a uzavřená pasáž Jalta v centru Brna na Dominikánském náměstí.Zdevastovaná a uzavřená pasáž Jalta v centru Brna na Dominikánském náměstí.Zdevastovaná a uzavřená pasáž Jalta v centru Brna na Dominikánském náměstí.