Břeclavský fotograf Jan Halady na cestě za vzácným úlovkem - snímkem ledňáčka říčního. | foto: M. Duhonský

Létající drahokamy. Fotograf „loví“ ledňáčky 35 let, nyní vydal knihu

  • 18
Těm ptáčkům se říká létající drahokamy. Není divu, jsou stejně krásní. Ledňáček říční si svou barevnou krásou získal břeclavského fotografa Jana Haladyho na celý život. Unikátní snímky ptačího elegána, které vznikaly mnoho let, fotograf nyní poskládal do knihy Drahokam nad Dyjí.

S ledňáčkem se břeclavský fotograf setkal ve dvanácti letech. To poprvé a čirou náhodou zarachotila uzávěrka jeho starého Zenitu právě na popud onoho pestrobarevného ptáka.

„Usedl naprosto nečekaně asi metr od mého úkrytu na mohutné vrbě nad vodou, z něhož jsem právě fotil divoké hrdličky. Kvalita toho prvního záběru naprosto odpovídala mým tehdejším možnostem,“ popisuje Halady první setkání se vzácným opeřencem.

Objektiv tehdy do detailu vykreslil všechno listí, větvičky i kopřivy v pozadí. „Přesně uprostřed toho zmatku se utápěl můj první ledňáček,“ směje se dnes sedmačtyřicetiletý Halady, který v knize zúročil dlouhá léta objevování a mnoho hodin strávených v přírodě při lovu jedinečných obrazů.

Prvního ledňáčka Jan Halady vyfotil náhodou. Jenže v tu chvíli ho křehcí ptáčci...
Prvního ledňáčka Jan Halady vyfotil náhodou. Jenže v tu chvíli ho křehcí ptáčci...

Drahokam nad Dyjí představuje výběr toho nejlepšího, co se mu za léta fotografování ledňáčků podařilo zaznamenat z jejich života.

„Zachycuje průřez rokem ledňáčka od jarního seznamování páru přes krmení a vyvádění mláďat až po zimní šarvátky při přezimování. Téměř veškerý děj se odehrává na pozadí Lednicko-valtického areálu,“ naznačuje autor.

Ledňáček si za kulisy svého životního představení zvolil unikátní památky areálu i půvabnou krajinu v okolí Dyje a Pálavy.

O slovo se na stránkách knihy postaral slovenský scenárista a spisovatel Stano Bellan.

Fotí se těžko. Schovávají se totiž rádi ve tmě

Snímky ledňáčků jsou se jménem Jana Haladyho neodmyslitelně spjaté. S nimi vyhrával soutěže, publikovány byly v nejrůznějších časopisech i kalendářích doma i v zahraničí.

A to i přesto, že udělat dobrý snímek vzácného ptáka stojí obrovské úsilí. „Drtivá většina jejich hnízdišť je v tmavém prostředí pod převislými stromy, kde je fotografování bez blesku většinou téměř nemožné. Hledání světelně nejvhodnějších lokalit bylo mnohem větším oříškem, než se zpočátku zdálo,“ vysvětluje fotograf, pro kterého se z focení ledňáčka stal opravdový životní koníček.

Kniha

Prvního ledňáčka Jan Halady vyfotil náhodou. Jenže v tu chvíli ho křehcí ptáčci...

Drahokam nad Dyjí – Rok ledňáčka. Jan Halady, Stano Bellan
Vydalo nakladatelství Pipex Počet stran: 160 Pořídit lze na www.fotohalady.cz

Zvlášť proto, že s kvalitou zdařilých snímků současně stoupaly i jeho nároky a touha neustále je vylepšovat. „Ze skvělých snímků se tak postupem času stávaly v mých očích snímky průměrné až podprůměrné a ona pověstná laťka se ocitala závratně vysoko. Ke statickým snímkům sedících ledňáčků přibývaly ty náročné - dynamické, už ale mnohem obtížněji a pomaleji,“ vysvětluje.

A tak se za nimi pachtil celý den v horku mezi komáry a kopřivami, nebo naopak v mrazu, aby pokoušel náhodu a chuť přírody nechat se pokořit.

Budík jej probouzel ve dvě hodiny ráno, aby stihl přivézt loďku k řece, převézt a připravit vybavení a číhat na ranní světlo.

„Ten správný okamžik je mnohdy jen jeden a zpravidla se neopakuje. Buď ho v té černé skříňce máte, nebo ne. Můžete mít skvělou techniku, a přesto vám unikne. Když se k tomu přidá nevyzpytatelnost přírody i fotografovaného tvora, není dobrý výsledek nikdy jistý,“ popisuje fotograf.

Z pozorování ledňáčků mu zůstalo vryto v paměti pár mimořádných obrazů, které nebylo možné vyfotit, protože byly pouze v dosahu dalekohledu. Ty jsou jeho zatím nesplněným snem.

„Zejména dva z nich se mi v mysli opětovně vynořují. Jde o souboj ledňáčků na hladině a útok ledňáčka na nějakého drobného tvora v prachu na břehu. Hra protisvětla byla v roztříštěných kapkách i prachu natolik silná, že je to asi nevyléčitelné,“ popisuje Jan Halady snímek, o jehož ulovení bude se svým fotoaparátem ještě usilovat.