Setkání s papežem. Od víkendu je Jan Pavel II. (vpravo) svatý. V roce 1999 si s...

Setkání s papežem. Od víkendu je Jan Pavel II. (vpravo) svatý. V roce 1999 si s tehdejším rektorem české Papežské koleje ve Vatikánu Janem Mrázem (vlevo) podal ruku. U setkání byl i kardinál Miloslav Vlk (druhý zprava). | foto: archiv Jana Mráze

I přes nemoc z něj čišela síla, vzpomíná na nového svatého kněz z Brna

  • 1
"Vážil jsem si ho nejen jako katolík papeže, ale jako výjimečně lidského člověka," skládá poklonu Janu Pavlovi II., který byl v neděli svatořečen, brněnský farář Jan Mráz. Osobně se s papežem setkal v roce 1999.

Od víkendu je spolu s papežem Janem XXIII. je prohlášen za svatého i papež Jan Pavel II (více čtěte zde). Ten za svého působení oslovil rektora české Papežské koleje Nepomucenum ve Vatikánu Jana Mráze především tím, jak hovořil o své víře.

"Mluvil o osobním vztahu k Bohu, víře, která se neodvíjí od zděděných pravidel a formulí, ale je určující pro náš život, na což jsem jako mladý člověk a křesťan velice slyšel," dotvrzuje dnešní farář z kostela svatého Tomáše v Brně.

Papež Jan Pavel II. a duchovní Jan Mráz

S papežem Janem Pavlem II., který byl o víkendu prohlášen v Římě za svatého, se brněnský farář Jan Mráz měl možnost setkávat od roku 1993, kdy postgraduálně studoval v Římě. Ale zvláště pak od září 1998, kdy byl jmenován rektorem české Papežské koleje Nepomucenum ve Vatikánu, kde působil do roku 2013. Po dvaceti letech v Římě je Jan Mráz od září 2013 farářem v kostele u svatého Tomáše v Brně. Prvně však měl možnost poznat papeže Jana Pavla II. už při slavné bohoslužbě na moravském Velehradě v roce 1990.

Že sám takovým způsobem žije, bylo na papeži Janu Pavlu II. vidět na první pohled?
Určitě. A navíc člověk, který za svého pontifikátu projel 129 zemí a setkal se s obrovským počtem lidí, vám onu chvíli, při níž se setkal s vámi, věnoval skutečně naplno. I já jsem to za svých setkání cítil, ačkoliv většinou proběhla v době, kdy už byl dost poznamenaný Parkinsonovou nemocí. Ale i tehdy při osobním styku působil mimořádně.

Poprvé jste se setkali těsně po pádu minulého režimu v roce 1990 na Velehradě, že?
Tehdy jsem ovšem jen stál v tom obrovském davu a byl rád, že jsem se dostal tak blízko, jak jen to šlo. Ale byla to i tak obrovská radost, vidět zde naživo papeže, který tolik přispěl k pádu komunistické totality.

A pak už jste jej vídal v Římě?
Ano, prvně v roce 1993, kdy jsem tam s několika sty kněžími koncelebroval mši, kterou sloužil. Tehdy jsem zažil něco tak nádherného, že jsem měl slzy v očích. Zatímco na Velehradě jsem prožil obrovské štěstí spolu s davem, který se radoval z nově nabyté svobody, v Římě už jsme seděli v klidu a já jsem mohl vnímat každé slovo, prožít společné setkání. A pak jsem až do jeho smrti, po celých dvanáct let, měl to štěstí, že jsem byl Janu Pavlu II. vlastně hodně nablízku. Od chvíle, kdy jsem v Římě od roku 1993 postgraduálně studoval, pak byl od roku 1995 spirituálem Papežské koleje Nepomucenum a od roku 1998 jejím rektorem.

Fotografie, na které jste s papežem, vznikla u příležitosti konference o Janu Husovi, kde byl přítomen i prezident Václav Havel?
Další mimořádný, hluboký člověk, na kterém bylo vidět, jak si papeže váží. A který mimochodem vzal s sebou svým prezidentským letadlem naše studenty, aby se dostali včas domů na Vánoce.

Co vám při tom setkání tehdy Jan Pavel II. vlastně řekl?
Kardinál Miroslav Vlk mne papeži představil jako rektora české Papežské koleje Nepomucenum. A Jan Pavel II. mi tehdy, ačkoliv už skoro nemohl kvůli své nemoci mluvit, tím svým hlubokým hlasem řekl "Auguri", tedy blahopřeji. I když už v tom byla také bezmoc způsobená nemocí, stále z něj čišela velká síla. Ve vysoké funkci jsem se tehdy ocitl jako mladíček. A i Jan Pavel II. se stal papežem v osmapadesáti letech, tedy relativně mladý. Chci ještě říct, že jsem tehdy ani nevěděl, když jsem stával na Svatopetrském náměstí, jaké historické okamžiky osobně prožívám. Třeba když papež jako člen generace, která zažila válku, varoval před stejnou hrůzou v Jugoslávii. A vyzýval k modlitbám, že tohle se už nesmí stát.