Koníčkem osmašedesátiletého Jana Mynáře z  Brna je sbírání vah. Na snímku je...

Koníčkem osmašedesátiletého Jana Mynáře z Brna je sbírání vah. Na snímku je listovní výkyvná váha a lékárenská dvouramenná váha. | foto: ČTK

V seníku našel vášeň. Brňan už 40 let sbírá historické váhy

  • 0
Když se před čtyřiceti lety v Beskydech schoval před sněhovou bouří v seníku, našel tam celoživotní vášeň. Zanedbaný mincíř se stal prvním exemplářem jeho sbírky. Osmašedesátiletý Jan Mynář z Brna sbírá historické váhy. Strojní inženýr už dokázal nashromáždit 166 vah, mnohé z nich patří mezi unikáty.

Část kolekce je nyní vystavena na zámku v Rájci na Blanensku. V Mynářově bytě v Brně-Bohunicích jsou historické váhy téměř všude. Nejen v kuchyni a v obývacím pokoji, slouží i jako dekorace na chalupě. Garáž je pak malým depozitářem. „Sběratel vah je i takový malý restaurátor. Mnohé z nich totiž získám ve velmi zanedbaném stavu,“ říká Mynář.

Tou nejstarší váhou, kterou vlastní, je váha penězoměnců ze 17. století, kde jsou na závažích vyryty zkratky tehdejších evropských měn, například tolarů nebo luisdorů.

Ke kuriozitám patří váha sovětské armády na určování lavinového nebezpečí. Částí váhy se odebíraly v horách vzorky sněhu a po jejich zvážení se dalo určit, nakolik je pohyb mezi zasněženými vrcholky Uralu či Kavkazu bezpečný. Za socialismu dostali tyto váhy i meteorologové v Československu. Léta ležely ve skladech, a když z nich byly vyřazeny, Mynář jednu získal.

V jeho sbírce je i váha na měření hmotnosti dobytka. Jde v podstatě o metr, kterým se kráva důkladně změří. Podle pěti získaných hodnot lze pak v tabulkách určit její přibližnou váhu.

„Je to patent jistého statkáře. Jde o prostý, ale velmi chytrý nápad. Statkář začal tato měřidla vyrábět ve velkém a zbohatl na nich,“ líčí Mynář, který má ve sbírce i dobře známé váhy z prodejen potravin socialistického Československa.

Minářovy váhy, z nichž mnohé jsou svým provedením příkladem rukodělné dovednosti někdejších řemeslníků, jsou k vidění až do konce září na zámku v Rájci. Jeho majitelé z knížecího rodu Salmů v 19. století vlastnili továrnu na výrobu vah v Doubravici u Blanska. Výstavu proto doplňují i tři salmovské váhy.

,