Brněnský primátor Petr Vokřál z ANO (vlevo) na snímku se svým předchůdcem Romanem Onderkou z ČSSD (uprostřed).

Brněnský primátor Petr Vokřál z ANO (vlevo) na snímku se svým předchůdcem Romanem Onderkou z ČSSD (uprostřed). | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Netlačte na mě, žádal Vokřál kvůli prodeji bytů. Lidí se zastal Onderka

  • 60
Výčitky, proč magistrát nejedná o pozastavené privatizaci městských bytů, si musel na úterní schůzi brněnského zastupitelstva vyslechnout primátor Petr Vokřál. Právě tam už potřetí dorazily desítky nájemníků. Hodinu a půl předkládali svoje argumenty vedení města, zastával se jich bývalý primátor Roman Onderka.

Současné vedení města ale trvá na tom, že jeho postup je správný (více o pozastavených privatizacích čtěte zde).

„Zastupujeme dvacet pět bytových družstev. Proč jste s námi nezačali jednat v okamžiku, kdy vznikly problémy?“ stěžoval si Ivo Ondračka z občanské iniciativy I my jsme Brno, která hájí zájmy nájemníků privatizovaných obecních bytů (více o založení iniciativy čtěte zde).

„Netlačte mě někam, kam se nechci nechat dotlačit, zvažujeme všechny aspekty problému,“ odpověděl primátor Vokřál z hnutí ANO.

Nájemníci chtějí, aby jim město předalo expertizy, které si nechalo vypracovat právními firmami. To ale radní odmítají s tím, že jde o podklady k dalšímu rozhodování.

„Problém je v tom, že nelze obhájit plošné slevy. V zákoně o obcích je, že se majetek obce zpravidla prodává za cenu obvyklou, výjimky je nutné odůvodnit. Nízká cena bytů byla obhajitelná v době, kdy bylo regulované nájemné, které nevydělalo na opravy domů,“ popsala náměstkyně primátora Klára Liptáková (KDU-ČSL), která má na starosti majetek.

„Komu chcete byty prodávat? Rusům?“ zlobili se lidé

Nájemníci se obávají, že na vyšší ceny bytů, za které chce město prodávat, nedosáhnou. „Komu je tedy bude město prodávat?“ ptal se radních Petr Misař, další ze zástupců bytových družstev.

„Developerům nebo Rusům!“ ozvalo se z publika. „Otevře se cesta ke spekulativním prodejům,“ naznačil obavy i Zenon Matuszek, další z nájemníků. „Mnozí komunální politici a úředníci koupili městské byty levně. My nemůžeme,“ dodal.

Primátor slíbil, že vedení brněnského magistrátu bude jednat se zástupci nájemníků. „Všem, kteří se cítí být situací postiženi, se omlouvám. Budeme se snažit se zástupci družstev najít řešení financování,“ dodal Vokřál.

Je to katastrofa, konstatoval Onderka

Za nájemníky se postavili i opoziční zastupitelé. „Je to katastrofa, vůbec se lidem nedivím,“ okomentoval situaci Roman Onderka, bývalý primátor z ČSSD. Doplnil, že původně nastavená a zveřejněná pravidla prodeje domů a také oficiální seznam privatizovaných domů považuje za veřejný příslib, který by mělo město splnit a až poté začít diskuzi o nových pravidlech.

„Z tohoto pohledu považuji zastavení privatizace od koalice za nefér,“ dodal Onderka (na nefér jednání si stěžovali nájemníci i minulý měsíc).

Příští týden bude o nových pravidlech privatizace městských domů a o prodejních cenách jednat majetková komise, jejíž názor bude podkladem pro rozhodování radních. Ti zasednou koncem března. 14. dubna pak budou rozhodovat zastupitelé, zda se privatizace znovu spustí a za jakých podmínek.

Koncem loňského roku zastavili radní privatizaci 25 městských domů, kde bydlí asi 400 rodin s tím, že se musí přehodnotit její pravidla, protože město prodávalo byty příliš pod cenou. Běžně mohli lidé získat obecní byt za třetinu jeho tržní ceny.