Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Lenka Nejezchlebová, iDNES.cz

Jehel narkomanů na brněnských ulicích výrazně přibývá

  • 3
Rodiče v Brně by si měli dávat větší pozor na to, kde a s čím si jejich děti hrají. Na ulicích a v parcích se povaluje stále více použitých injekčních stříkaček, které odhazují narkomani. Podle čerstvých statistik se loni ve srovnání s rokem 2007 počet nalezených pomůcek narkomanů zvýšil o dvacet procent.

Jen o minulém víkendu jich městští policisté napočítali pět. Dvě ze stříkaček přitom volně ležely přímo v dosahu dětí - nedaleko mateřské školy v Michalově ulici.

"Počet nálezů těchto předmětů, u nichž hrozí riziko přenosu infekčních nemocí, se zvýšil za rok 2008 na 506," upřesnil mluvčí strážníků Zdeněk Novák.

Od začátku letošního roku už strážníci kromě zmíněných injekcí s jehlami u mateřské školy odklidili další dva předměty poblíž základní školy v Čejkovické ulici, dva před domem ve Vachově ulici a tři blízko obchodního domu v Pastrnkově ulici.

Pozor v parcích a na hřištích

Nebezpečí podle Nováka hrozí právě především malým dětem, které se o jehlu mohou píchnout nebo si nakažený předmět strčí do pusy.

K místům, kde narkomani použité stříkačky a jehly odhazují nejčastěji, patří městské parky, ulice a dětská hřiště. "Co se týče četnosti nálezů, jsou to lokality centra Brna, Husovic, Zábrdovic, Řečkovic a Černých Polí," uvedl Novák.

Upozorňuje především na parky za Janáčkovým divadlem a v Řečkovicích - to jsou podle něj jedny z největších narkomanských doupat. "Lidé by si měli dát pozor v období konce zimy, začátku jara a také o letních prázdninách," upozornil mluvčí.

Pokud by se dítě či dospělý člověk o jehlu poranil, měl by okamžitě navštívit lékaře a kontaktovat policisty, aby nebezpečný nález odklidili a zlikvidovali.

Ilustrační foto.

"Není jisté, že jehla není nakažená. Proto je třeba jednat ihned," zdůraznil Novák.

Co v případě poranění nakaženou jehlou člověku hrozí? "V lepším případě žloutenka typu C, v horším případě HIV," sdělil Libor Šimků, šéf informačního protidrogového centra Drug Azyl v Brně. "Narkomanů nakažených HIV ale v Česku moc není," dodal.

Pokuty vynesly 20 milionů

To, že byli Brňané loni "zlobivější" a dostávali od strážníků tresty častěji než v předchozím roce, dokládá statistika přestupků. Kromě volně pohozených injekcí a jehel narkomanů vzrostl také počet dalších přestupků o 15 procent.

Brněnští městští policisté také loni vybrali na pokutách téměř 20 milionů korun.

Největší problémy udržet krok se zákonem měli především motoristé. Těm museli strážníci udělit pokutu ve více než 75 tisících případech. "Početné přestupky v dopravě jsou jevem dlouhodobým a pro městskou aglomeraci zcela typickým," vysvětlil Novák.

Mezi nejčastější prohřešky podle něj patří špatné parkování, nerespektování značek a nedodržování maximální povolené rychlosti pro jízdu v obci.

Strážníci zasahují

Počty přestupků

2007/2008

Doprava (špatné parkování, nedodržování rychlosti) 62 075 / 75 087

Veřejný pořádek (rušení nočního klidu) 11 189 / 9 755

Obchod (nepovolený provoz stánkového prodeje) 1 478 / 1 779

Čistota (znečištění veřejného prostranství) 4 120 / 4 640

Psi (venčení na zakázaných veřejných prostranstvích) 1 586  /1 360

Alkohol (prodej alkoholu mladistvým) 466 / 720