Na jihu Moravy se letos sloučilo dvaatřicet škol, kraj si od toho slibuje mnohamilionové úspory (ilustrační snímek)

Na jihu Moravy se letos sloučilo dvaatřicet škol, kraj si od toho slibuje mnohamilionové úspory (ilustrační snímek) | foto: Michal Klíma, MAFRA

Jih Moravy má za sebou slučování škol, z dvaatřiceti je šestnáct

  • 8
Jižní Morava má za sebou vlnu slučování středních škol. Z dvaatřiceti zařízení, o jejichž spojení kraj rozhodl loni v září, do nového školního roku vkročilo šestnáct nástupnických organizací.

Slučování sice začalo už v lednu, ten pravý mumraj ale vypukl teprve v létě. Třídy se stěhovaly z budovy do budovy, opravovaly se a přesouvaly jednotlivé učebny a měnily se názvy škol. Hlavně aby se všechno stihlo do začátku školního roku.

Do toho už nově vstoupilo šestnáct nástupnických organizací. I když "papírově" je škol méně, studentů se prý slučování nijak nedotkne.

"Všichni dokončí svůj obor. I když to třeba bude v budově jiné školy," slíbil lidovecký náměstek hejtmana Stanislav Juránek. Podle něj neměly školy s přechodem do nového režimu žádné výraznější problémy.

Proces na dva až tři roky i jednorázová záležitost

To potvrzují i ředitelé, které MF DNES oslovila. "Žáci čtyř prvních ročníků z Kounicovy už nastoupili do naší budovy. S nimi trvale přesídlili i někteří učitelé," sdělil Antonín Doušek, ředitel Střední průmyslové školy elektrotechnické a informačních technologií v brněnské Purkyňově ulici.

Ta vznikla spojením Střední školy informačních technologií a sociální péče s průmyslovkou v Kounicově ulici. Slučování bude podle Douška trvat dva až tři roky.

"První ročníky vždycky nastoupí k nám, zároveň budeme postupně přesunovat i odborné učebny. Nebude potřeba žádné přejíždění," vysvětlil ředitel.

Naopak najednou se vše podařilo přestěhovat na Masarykově střední škole v Letovicích, která je nástupnickou organizací tamní Střední odborné školy a odborného učiliště a Střední školy uměleckoprůmyslové a technické ve Velkých Opatovicích.

"Přišel k nám jen malý počet studentů. Z denního studia přešlo čtyřicet žáků, z dálkového nástavbového 46 studentů," vypočítala ředitelka školy Sylvie Ducháčková. "Co se týká teoretické výuky, tak na tu škola měla kapacitu, pro odborný výcvik byla nutná investice do rekonstrukce jedné naší budovy," dodala.

K průběhu slučování neměl výhrady ani ředitel nově vzniklého Gymnázia a Střední odborné školy zdravotnické a zemědělsko-ekonomické ve Vyškově Václav Klement.

"Vhledem k tomu, že gymnázium a střední odborná škola jsou budovy, které spolu sousedí, bylo nutné je pouze propojit. Mohlo se s tím ale začít až v průběhu prázdnin, proto práce ještě pořád probíhají," informoval.

Kromě stavebních úprav bylo pouze potřeba doladit docházkový a stravovací systém. S těmi byly sice v pondělí menší problémy, podle Klementa se je ale během pár dnů podaří odstranit.

Kraj podle Juránka jednotlivým školám vyhradil ze svého rozpočtu na náklady spojené se slučováním celkem patnáct milionů korun. Na úsporách spojených zejména s propouštěním učitelů se mu tato investice mnohonásobně vrátí. Brzy by navíc měla přijít na řadu i osmiletá gymnázia.