Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Tomáš Krist, MAFRA

Stihnout se dají obě funkce, vzkazuje starosta Ivančic novým poslancům

  • 17
Sedět na dvou židlích současně, nebo se naplno věnovat práci v parlamentu? Tuto otázku si nyní pokládá čtveřice starostů z jižní Moravy, kterým voliči v předčasných volbách přisoudili poslanecký mandát. Zákon politikům nezakazuje vykonávat obě funkce současně.

Podle politologa Lubomíra Kopečka se navíc jedná mezi českými politiky o čím dál častější jev.

Práci ve vedení města a pravidelnou docházku do Sněmovny už od roku 2008 souběžně vykonává starosta Ivančic Vojtěch Adam za KSČM. "Pokud si člověk věci dobře zorganizuje, dá se stihnout obojí," sdělil.

Adam byl v předčasných volbách na komunistické kandidátce v kraji na prvním místě. Voliči jej do dolní komory parlamentu vyslali opět, ivančického starostu však díky preferenčním hlasům předběhli Miroslav Grebeníček a Zuzka Bebarová Rujbrová. Adam se podle svých slov opět hodlá věnovat oběma funkcím.

"Vidím v tom jistou výhodu. Jako poslanec můžu být u schvalování zákonů, které později ovlivní život v Ivančicích. Můžeme se tedy na ně s vedením města připravit," dodal Adam.

Definitivní verdikt zatím nevyřkl starosta Ratíškovic Josef Uhlík z KDU-ČSL, který se do Sněmovny dostal poprvé.

"Chtěl bych vše vyřešit v následujících dvou měsících. Rozhodně ale nechci vykonávat obě funkce na plný úvazek, poněvadž to dost dobře nejde. Přednější je pro mě vzhledem ke kandidatuře poslanecký mandát. Nechci ale přijít ani o spojení s Ratíškovicemi," řekl Uhlík. Třetímu v pořadí na krajské kandidátce KDU-ČSL se podařilo přeskočit kandidáta číslo dvě, starostu Šlapanic Jaroslava Klašku.

Blanenský starosta čeká na vládu

Starosta Blanska Lubomír Toufar byl jako číslo šest posledním kandidátem ČSSD, který v Jihomoravském kraji získal poslanecký mandát. Právě tomu chce v následujících měsících věnovat svůj čas.

"Funkci starosty chci složit do konce roku za předpokladu ustavení vlády," řekl Toufar, jehož předběhl v počtu preferenčních hlasů starosta Znojma Vlastimil Gabrhel. Ten však nezískal potřebných pět procent kroužků, pořadí kandidátní listiny tedy zůstalo nezměněné.

Nejvíce starostů - dvanáct - vyslala do boje v kraji TOP 09 s hnutím Starostové a nezávislí. Ani jeden se však do dolní komory parlamentu nedostal. Hned deset z nich přitom získalo v obcích a městech, kde vykonávají funkci starosty, nejvíce preferenčních hlasů z kandidátky.

Volební výsledky

v Jihomoravském kraji

"Je to vcelku pochopitelné. Starosta je pro občany známou osobou, ke které si mohou vypěstovat sympatie, ať už kandiduje za jakoukoliv stranu," doplnil politolog Kopeček.

Částečného úspěchu dosáhl také starosta Kyjova a ministr pro místní rozvoj v demisi František Lukl. Jednička SPOZ na jižní Moravě jasně zvítězila v počtu preferenčních hlasů. Podle ministra na tom mělo podíl jeho působení v úřadu starosty.

V celorepublikovém porovnání všech kandidátů Zemanovců obdržel Lukl po Františku Čubovi a Martinu Pecinovi třetí největší počet kroužků. Celkově však strana propadla, a tak se nikdo z nich poslancem nestal.