(Ilustrační snímek)

(Ilustrační snímek) | foto: Karel Pešek, MF DNES

Jih Moravy zasáhly silné jarní mrazíky, vinaři se bojí další neúrody

  • 1
Vinaře na jihu Moravy vystrašily mrazivé jarní noci. I když většina z nich tvrdí, že jejich vinice na jižních svazích mrazy obešly, někteří přiznávají, že jim pomrzlo až třicet procent vinic. Jihomoravské vinaře tak i dál pronásleduje smůla, v posledních dvou letech je postihla velká neúroda.

Nejvíce postiženy jsou vinice na Kyjovsku, v okolí Uhřic či Archlebova.
"Nejvíce to odnesly ranější odrůdy, bohužel se mráz nevyhnul ani patnácticentimetrovým letorostům," potvrdil vinař Tomáš Bělohoubek ze Slovácké podoblasti v Uhřicích u Kyjova. Obdělává čtyři sta hlav vinné révy.

Jak mrazy ovlivní cenu vína?

Vinaři z jihu Moravy zatím o vývoji cen příliš spekulovat nechtějí. Na odhady je podle nich ještě brzy. A to i proto, že následky mrazu se nyní projevují nerovnoměrným rašením. A tak je vše znovu na přírodě. Po mrazech mohou přijít kroupy, bouřky, žhavé slunce či plísně.

Hůř jsou na tom vinaři ve středních Čechách. "Na jižní Moravě mrazy vinařům na rozdíl od středních Čech nic zásadního nepřinesly. Přemrzly totiž pouze některé místní lokality, například na Kyjovsku, Bzenecku či v okolí Blatnice na Veselsku, ale pouze do dvaceti, výjimečně třiceti procent. To se na celkových výnosech nijak zvlášť neodrazí," uklidnil tajemník Svazu vinařů České republiky Martin Půček.

Čechy jsou na tom přitom podle něho skutečně bídně. "Vím o tom, že někteří čeští vinaři už kontaktují ty moravské a domlouvají s nimi odkup hroznů," potvrdil Půček.

Moravští vinaři ale mají prázdné sklípky a mnozí shání hrozny od konkurentů po celé jižní Moravě také. Českým vinařům tak asi nezbude nic jiného než bobule nakoupit jinde, třeba v Maďarsku. Téměř jisté totiž podle vinařů je, že pokud se letos hrozny po dvou letech konečně urodí, naplní si moravští vinaři raději své vlastní "vyhladovělé" sudy a sklípky a udělají si zásoby. 

Mráz ukázal, že vinice nemají být v dolinách a na rovinách

"Zachrání to tedy jako vždy dovoz," naznačil možnou cestu pro české vinaře Luděk Botur, který víno vyrábí ve Strážnici.

Nedávný mráz podle vinařů prověřil dobré a špatné viniční tratě. "Znovu se potvrdilo, že vinice v dolinách a na rovinách prostě být nemají," myslí si vinař Štěpán Maňák ze stejnojmenného vinařství v Žádovicích na Kyjovsku. 

"Moravského vína není nazbyt. Už loni se běžně prodával kilogram základních odrůd hroznů za osmnáct korun. A jestli se znovu neurodí, udrží se u aromatičtějších odrůd určitě hranice pětadvaceti až třiceti korun za kilogram," odhadl výrobní ředitel Vinia Velké Pavlovice Libor Výleta. Cena hroznů se tak zřejmě udrží na vysoké hranici z loňského roku.