Ilustrační foto

Ilustrační foto

Jihomoravan objevil Absurditu roku, uspěl v hlasování o největší nesmysl

V anketách se hlasuje o ledasčem. I o absurditách. Nyní mohou lidé dávat svůj hlas i nesmyslným úředním nařízením. O prvenství v anketě Absurdita roku se přitom uchází i námět z jižní Moravy.

"Nemůžeme zatím říci, kdo konkrétně ho nominoval, protože zachováváme anonymitu autorům těchto podnětů," uvedl Michal Kaderka z pořádající agentury Bison & Rose.

Prozradil jen, že autor z jižní Moravy upozornil na věc, která už mnoho let trápí nejen podnikatele, ale i úředníky. Nešťastní jsou z této povinnosti i statistici. Ti dokonce říkají, že se tak zaměstnávají spoustou dat, která jsou stejně k ničemu.

úřední absurdity

Příklady nominací:
Vyhláška nerozlišuje typy čističek odpadních vod. Stavitelé malých domků tak absolvují stejný byrokratický proces jako velcí investoři. Na vydání povolení na toaletu, kterou budou využívat například jen tři lidé, stavebníci někdy čekají i sedm měsíců.

Každý prodejce ojetých vozidel musí každý vůz osobně odhlásit na registru vozidel. Pracovníci bazarů proto musí vyčlenit pracovníka, který objíždí registry v obcích. Řešením by bylo propojení registrů vozidel v Česku, tak jak je tomu v téměř celé Evropě.

O co v tomto případě jde a s čím se jeden Jihomoravan propracoval až k nominaci na Absurditu roku? "Upozornil na to, že podnikatelé musí do 15. února podat na radnici, pod kterou jejich provozovna spadá, hlášení o tom, kolik odpadů v minulém roce vyprodukovala jejich firma a jak s nimi naložili. A pak do čtrnácti dnů musí, konkrétně do 3. března, vyplnit roční výkaz o odpadech pro Český statistický úřad," vysvětlil Michal Kaderka.

Data, která nelze využít

Problém je nejen v tom, že podnikatelé vykazují nakládání s odpady v krátkém čase dvěma úřadům, ale i to, že v tom druhém případě nemohou data jen zkopírovat, protože něco jiného chce po nich pověřený úřad a jiná data zase potřebují statistici.

"Na obce hlásí, kolik odpadů vyprodukovala provozovna na území, na kterém je umístěna, a nám zase hlásí hospodaření s odpady za celý podnik," uvedl Jiří Hrbek z Českého statistického úřadu,

Podle něho se v tom prvním případě shromažďuje obrovské množství dat, která ani nelze prakticky využít. "Zatěžuje to zbytečně podnikatele i pověřené úřady a nám jsou k ničemu, protože takto získané údaje se nedají srovnávat s těmi našimi. Častokrát se totiž stává, že to, co jedna provozovna vyprodukuje jako odpad, jiná zpracuje ve výrobě," řekl Hrbek a dodal, že už dlouhou dobu bojují za to, aby se tato povinnost odbourala.

"Provozoven jsou desetitisíce a v žádné jiné zemi se něco podobného podnikatelům neukládá," dodal statistik.

Když se nesmyl řeší novelou zákona

Nominací na Absurditu roku se podle Kaderky na toto úřední nařízení upozorní a je větší šance s ním něco udělat.

To se například podařilo i v případě úřední absurdity, kterou vloni nominoval brněnský podnikatel František Komárek a minulý ročník ankety Absurdita roku s ní dokonce vyhrál

Upozornil na nesmyslné nakládání se zeminou jako s odpadem. Díky němu se to již řeší v novele zákona o odpadech.

"Moje firma buduje základy a ročně potřebuje uložit desetitisíce kubíků zeminy. Musel jsem ji vozit na skládku a pak jsem si koupil lom, že ji budu vozit tam. Jenže pak mi úřady oznámily, že to nejde, a musel jsem si pro něj nejprve vyřídit status skládky," popsal již dřív podnikatel to, co ho přimělo k tomu, aby se zapojil do ankety.