Jihomoravnané si s financemi hlavu moc nelámou (ilustrační snímek)

Jihomoravnané si s financemi hlavu moc nelámou (ilustrační snímek) | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Výzkum: Jihomoravané si s hospodařením lámou hlavu nejméně v zemi

  • 4
Zadlužení Jihomoravané, kterým se ve schránkách množí dopisy od exekutorů, berou v posledních měsících čím dál častěji za kliky bezplatných občanských poraden. Odborníci navíc varují, že období bezhlavých nákupů, jaké je právě před Vánocemi, nažene do exekutorům další stovky lidí.

Finanční gramotnost je podle lidí, kteří vyřizují žádosti o oddlužení, v jihomoravském  regionu velmi nízká.

"Až osmdesát procent naší klientely tvoří v posledních měsících lidé, kteří do poradny přicházejí kvůli neschopnosti splácet krátkodobé půjčky, úvěrové smlouvy, ale i hypotéky," potvrzuje nepříznivý trend Vladislav Gasnárek z Břeclavi.

V občanské poradně pod záštitou tamního starosty Oldřicha Ryšavého (ČSSD) radí lidem z Břeclavska, Hodonínska a dokonce už i ze Znojemska a okresu Brno-venkov, jak se oddlužit či zbavit exekuce.

Jen za poslední měsíce nastartoval oddlužení více než stovce klientů. Další stovky jich přitom jen tento rok prošly kvůli nezvladatelným dluhům také poradnou Diecézní charity v Brně. Za poslední dva roky jich přibylo o celou polovinu.

"Trendem je stále větší počet klientů, kteří budou zadlužení zřejmě do konce života. Nedosáhnou totiž na oddlužení, protože nejsou schopní splatit alespoň 30 procent svých dluhů a zároveň jsou jejich dluhy tak vysoké, že ani případné sociální dávky je nevyřeší," přiblížil situaci v Brně Radek Vaníček z tamní charitní poradny.

Celá třetina klientů si přitom podle něj není už schopná zajistit ani základní životní potřeby. A každý pátý má na krku už i exekuci.

"Jen za poslední měsíc navštívilo poradnu stopětadvacet lidí. Potřebovali bychom ale, aby situaci začali řešit dříve," nabádá dlužníky Vaníček.

Až osm klientů z deseti přichází do poradny po ztrátě zaměstnání a čím dál častěji kromě důchodců také matky samoživitelky.

Zodpovědně se k penězům chová jen každý sedmý

Podle pražské pobočky společnosti Kruk International, která nedávno nechala zpracovat celorepublikový výzkum s názvem Finance v domácnosti, nemá celá polovina Jihomoravanů žádný systém na sledování svých měsíčních výdajů.

Až třetina se jich tak stává obětí takzvaných impulzivních nákupů, kdy do vozíků padá vše, co jim v regálech přijde pod ruku.

"Naproti tomu několikrát za měsíc hodnotí své výdaje 14 procent jihomoravských domácností a 17 procent jich dokonce plánuje své finance na rok dopředu," přiblížila Hana Rákosníková ze společnosti Kruk.

Takto zodpovědně se podle výzkumu chová ke svým penězům zhruba každý sedmý Jihomoravan, lidé v kraji si přesto s hospodařením s penězi lámou hlavu nejméně v celé zemi.

"Stresuje se kvůli nim jen zhruba každý osmý Jihomoravan," přiblížila mluvčí Rákosníková.

Z výzkumu vyplynulo i to, že akční zboží láká zákazníky bez ohledu na vzdělání. "Reklama působí stejně tak na lidi se základním vzděláním jako na vysokoškoláky," naznačil ještě strukturu svých zákazníků Vladislav Gasnárek z občanské poradny v Břeclavi.

Rostoucí počet exekucí především znojemských důchodců znepokojil už i tamní radnici. Ta dokonce nedávno uspořádala bezplatný seminář, jak se před Vánoci vyvarovat dluhů, a také přednášku o rizicích vstupu do takzvaného 2. pilíře důchodového systému.