Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Jihomoravanům se do zemědělství nechce, nahrazují je Vietnamci a Mongolové

  • 25
Víc než čtyřicet tisíc lidí si v Jihomoravském kraji marně hledá práci. Jenže před nabídkou práce na poli nebo ve vinohradu radši rychle ucuknou. O dřinu mezi hroudami hlíny nikdo nestojí. A tak si musí vinohradníci vozit zaměstnance z Východu.

Jenže i na Ukrajině a Slovensku už je zájem minimální. Zaměstnavatelé tak musí vyrážet hledat pracovní síly ještě dál. Do Vietnamu nebo Mongolska.

Podle ředitele břeclavského úřadu práce Lubomíra Marka to není nic překvapivého. "Zemědělství je dlouhodobě velmi nepopulární. Kdo sežene člověka na ruční zemědělské práce, ten by ho měl platit zlatem," říká s nadsázkou. Našim lidem se na pole zkrátka nechce.

. Další obory, ve kterých chybí pracovní síly

na jižní Moravě

Brno - město
pomocný dělník stavební výroby
dělník v elektrotechnice
pomocník, uklízeč

Brno - venkov
řemeslníci
pomocní a nekvalifikovaní pracovníci
obsluha strojů a zařízení

Břeclav
řemeslníci
kovodělníci
pomocní a nekvalifikovaní pracovníci

Blansko
řemeslníci
kovodělníci
pomocní a nekvalifikovaní pracovníci

Hodonín
řemeslníci
obsluha strojů a zařízení
montážní dělníci

Vyškov
řemeslníci
obsluha strojů a zařízení
kovodělníci

Znojmo
řemeslníci
obsluha strojů a zařízení
montážní dělníci

"Případy, kdy se našeho nezaměstnaného podařilo zaměstnat v zemědělství, by se daly spočítat na prstech jedné, maximálně dvou rukou," potvrzuje Marko.

Práci na poli se čeští nezaměstnaní snaží vyhnout, jak jen to jde. Na úřadě práce už by mohli vydat několikastránkový seznam výmluv a zdůvodňování, která doplňují lékařská potvrzení o všech možných zdravotních potížích.

A tak úřad práce povoluje zaměstnavatelům v zemědělství dávat práci cizincům. "Máme tu několik desítek Ukrajinců nebo Moldavanů, kteří pracují v zemědělství. Na jarní práce pak jezdí i lidé ze Slovenska. Ale i počet zájemců z těchto zemí klesá," naznačuje Marko.

V zemích na východ od nás se životní úroveň postupně zvyšuje. A podle Lubomíra Marka už bude problém najít pracovní síly i v těchto zemích. Zaměstnavatelům nezbude, než si je vozit z ještě větší dálky.

"Už dnes jsou tady lidé z Indie a z Vietnamu. A to nejen v zemědělství. Na šití si zaměstnavatelé vozí pracovníky z Mongolska. Hodně jich je ve Znojmě a Blansku," objasňuje Marko. Podle jeho odhadu bude lidí z těchto zemí v Česku postupně přibývat.

Alespoň do okamžiku, než se sociální systém změní tak, aby donutil pracovat i domácí nezaměstnané. "Muselo by se zkrátka přitvrdit. A zajistit, že pokud nenastoupí do práce, nemůžou počítat se sociální pomocí státu," míní Marko.