Ředitel gymnázia v Zastávce u Brna Petr Kroutil odmítá, že by škola snižovala své nároky: „I ti co se dostali na posledních místech měli IQ přes 120.“

Ředitel gymnázia v Zastávce u Brna Petr Kroutil odmítá, že by škola snižovala své nároky: „I ti co se dostali na posledních místech měli IQ přes 120.“ | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

Jihomoravská gymnázia i rodiče protestují proti zrušení tříd pro 330 dětí

  • 69
Některá jihomoravská gymnázia od září neotevřou třídy primy. Dvanáctiletí žáci tak budou muset dojíždět do škol až desítky kilometrů. Jihomoravský kraj totiž rozhodl, že sníží počet tříd osmiletých gymnázií, celkem tak v regionu ubude míst pro 330 žáků a dojde také na propouštění učitelů.

Kristina Brtníková studuje šestým rokem na šlapanickém gymnáziu. Nastoupila, když jí bylo dvanáct. "Na škole jsem spokojená. Má velmi vysokou kvalitu výuky," pochvaluje si studentka.

Přesto tam v září neotevřou primu. Kraj totiž rozhodl, že sníží počet tříd osmiletých gymnázií. A tak kromě Šlapanic nenastoupí primáni do gymnázia ve Strážnici, v Hustopečích, Bučovicích či Hodoníně. Na celé jižní Moravě ubude celkem 330 míst pro primány.

Dvanáctiletí žáci tak budou muset dojíždět. Navíc na některých gymnáziích budou muset propouštět učitele. "Nevěděli jsme, že se něco takového chystá, a jsme z toho naprosto znechucení. Je to pro nás velmi nepříjemné, protože na počet žáků se váží i dotace na provoz školy, které se samozřejmě sníží," uvedl ředitel gymnázia v Bučovicích Jiří Vlček.

Šéfové škol se shodují na tom, že nejvíce utrpí děti. "Pro region Šlapanicka máme jednu třídu. Dojíždějí k nám žáci z širokého okolí. Nedokážu si představit, že by dvanáctileté děti samy jezdily až do Tišnova, kde chtějí osmileté gymnázium zachovat," popsal zástupce ředitelky šlapanického gymnázia Zdeněk Sklenář.

Zrušení prim zvýší kvalitu gymnázií, hájí se kraj

Krajští radní schválili ve čtvrtek zrušení jedenácti tříd. "Důvodem je snaha o zvýšení kvality základního vzdělávání v kraji. Ubývá dětí, a tak se jich mnohde hlásí méně a především gymnázia nemají už tak prestižní výběr. Na některá se dostane téměř každý, kdo se přihlásí," tvrdí předseda Výboru pro vzdělávání a výchovu Jihomoravského kraje Jiří Janda.

kde budou třídy zrušeny

- Blansko
- Šlapanice
- Zastávka
- Židlochovice
- Bučovice
- Moravský Krumlov
- Gymnázium Terezy Novákové Brno
- Gymnázium T. G. Masaryka Hustopeče
- Gymnázium Hodonín
- Purkyňovo gymnázium Strážnice
- Gymnázium a SOŠ pedagogická Znojmo

To však ředitelé škol, kde se mají třídy rušit, odmítají. "U nás máme dvě třídy primánů. Každoročně se nám přihlásí okolo tří stovek dětí a bereme jich šedesát," popsal ředitel brněnského Gymnázia Terezy Novákové Petr Krupka.

To, že ve škole byl i přes menší počet žadatelů zachován přísný výběr, tvrdí i ředitelé dalších škol.

"Kromě písemných přijímaček u nás uchazeči o studium skládají test inteligence. I ti, co se dostali na posledních místech, měli vždy IQ vyšší než 120," popsal Petr Kroutil, ředitel gymnázia v Zastávce u Brna.

Podle ředitelů navíc hrozí propouštění učitelů. "Jedna třída znamená jeden až dva učitelské úvazky," upozornil Kroutil. Podle něj tak hrozí, že na některých středních školách budou muset učitele propustit.

Kraj ruší něco, co dobře funguje, kritizují rodiče

Kraj si přesto novou koncepci školství chválí. "Pokud by zůstala zachována stávající síť středních škol, klesne během následujících tří let jejich průměrná naplněnost na 65 procent a ani ne za patnáct let nebudou jejich kapacity naplněny více než z osmdesáti procent," uvedl náměstek hejtmana Stanislav Juránek (KDU-ČSL).

Kraj si od snížení počtu míst na osmiletých gymnáziích slibuje také zvýšení prestiže tohoto typu škol. "Když se osmileté třídy gymnázií zaváděly, počítalo se s tím, že budou určeny pro zhruba tři procenta velmi nadaných žáků," sdělil mluvčí krajského úřadu Jan Chmelíček.

S tím, že se třídy budou rušit, kromě učitelů nesouhlasí ani stávající studenti a jejich rodiče. "To, co radní odsouhlasili, je strašné. Kraj od stolu ruší něco, co dobře funguje. Například ve šlapanickém gymnáziu je výborný kolektiv pedagogů, kteří se žákům věnují i ve dnech osobního volna," uvedla Marie Buchtová z Tvarožné.

Znepokojeni jsou rovněž rodiče ve školách, kde třídy osmiletého gymnázia zatím zůstanou zachovány. "Ráda bych dala syna na mikulovské gymnázium, ale všechny ty zvěsti o jeho rušení a pak zase nerušení pověsti školy moc nenahrávají. Byla bych nerada, aby musel třeba v půlce studia najednou dojíždět někam jinam, protože jeho školu zrušili," řekla jedna z maminek, která si nepřála zveřejnit své jméno.

,