Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Tomáš Krist, MAFRA

Jen kliknout myší. Brno a další města chtějí ukázat rozpočty na internetu

  • 2
Kolik zaplatilo město jednotlivým firmám za úklid chodníku? Za kolik peněz nakoupily školy učebnice? A jak drahé budou letos třeba cyklostezky? To všechno budou moci nejpozději za tři měsíce lidé zjistit v Brně a možná i ve Znojmě. Pouhým několikerým kliknutím myší.

Radnice dvou největších jihomoravských měst připravují takzvané klikací rozpočty – přehledné zobrazení příjmů a výdajů města bez složitého listování v excelových tabulkách, tak jak je to teď.

Ve Znojmě ale plány města kritizuje opozice jako alibismus. „Je to lež na voliče. Rozpočet zůstane v současné podobě, netransparentní, jen graficky upravený. Má to tak nulový význam,“ myslí si lídr Změny Znojmo Jiří Ludvík.

Radnice v čele s vládnoucími sociálními demokraty se totiž inspirovala zpracováním rozpočtu Hradce Králové, který nejde do větších detailů ohledně nakládání s městskými penězi.

Podle znojemského politologa Jaromíra Příkazského může rozklikávací rozpočet fungovat jen v případě, že obsahuje i konkrétní výdaje za každou jednotlivou položku, ideálně až na úroveň konkrétních faktur. Už v současné době se na určitou formu přehledu městských financí dá z webu Znojma dostat.

„Občané tam naleznou kromě rozpočtu i účetní výkazy všech příspěvkových organizací a přehled majetku města a závazků,“ uvedla mluvčí radnice Zuzana Pastrňáková.

Opoziční zastupitel Ludvík si myslí, že inspirací pro Znojmo by však měl být rozpočet Nového Města na Moravě. „Tam jsou informace ke každé položce, což je kontrola pro občana i úředníka, jestli všechno funguje,“ dodal Ludvík.

V Brně se o transparentnost stará pirát

Inspirací Novým Městem na Moravě na Vysočině se netají ani tvůrci brněnského klikacího rozpočtu. „Líbí se nám,“ říká radní Jiří Ulip (Piráti), který má na starosti právě větší transparentnost města pro občany. „Optimistická varianta je, že v dubnu už by měl být na webu města přístupný klikací rozpočet,“ popsal Ulip.

Lidé by se tak mohli dozvědět všechny informace od celkových částek v jednotlivých kapitolách rozpočtu až po hlavičky faktur s konkrétními ciframi. „Ušetříme i práci městským částem, protože zveřejníme v jednotné formě i jejich data,“ dodal radní Ulip.

Starosta Nového Města na Moravě Michal Šmarda (ČSSD) říká, že brněnský magistrát už s jeho úřadem rozpočet konzultoval.

„Naše verze umožňuje lepší veřejnou kontrolu, lidé nás můžou upozornit, pokud někde utrácíme zbytečně, a také úředníci mají mnohem lepší přehled o tom, kolik peněz jim ještě zbývá do konce roku utratit,“ popsal Šmarda. Dodal, že zavedení transparentního rozpočtu stálo radnici před dvěma lety asi padesát tisíc korun a měsíčně platí další tisícovku za provoz informačního systému.

S rozpočtem je napřed Starý Lískovec

Rozklikávací rozpočet plánuje zavést i radnice největší městské části Brno-střed.

„Když to dobře půjde, tak do konce roku bude hotový, ale ještě nebude provázaný s databází smluv. V hrubých kapitolách je ale na webu už teď. Chceme vybrat dodavatele s nejlepším poměrem ceny a výkonu, proto se spuštěním klikacího rozpočtu nespěcháme,“ popsal Svatopluk Bartík (Žít Brno), radní pro transparentnost a legislativu centrální brněnské radnice.

Klikacím rozpočtem se ale může už teď pochlubit městská část Starý Lískovec. „Zatím máme asi tři čtvrtě roku testovací provoz, nic za něj neplatíme. V nejbližších týdnech jej vyhodnotíme a koupíme licenci na rozšíření klikacího rozpočtu až do nejmenších podrobností typu kolik dostali dotací skauti,“ řekl starosta Vladan Krásný (ODS).

Podle jeho slov bude transparentní rozpočet stát radnici řádově desítky tisíc korun.

Rozklikávací rozpočet mají už také v Břeclavi. Od poloviny loňského roku. Jenže když tehdy radnice systém spouštěla, slibovala, že ho bude dále upravovat a rozvíjet tak, aby se zájemci dostali i k bližším detailům, jako jsou například smlouvy, objednávky, veřejné zakázky. To se ale zatím nestalo.

Takže položkový rozklikávací rozpočet město sice má, ovšem nijak podrobný. „Jdeme tak dopodrobna, jak můžeme,“ tvrdí mluvčí Windová.

V ostatních větších městech jižní Moravy zůstávají radnice u excelových souborů nebo zkopírovaných desítek stran původního vytištěného rozpočtu.

„Na webových stránkách města máme rozpočet zveřejněný ve formátu PDF. Po úpravách, které vzejdou z jednání zastupitelstva, jej vždy aktualizujeme,“ uvedla mluvčí hodonínské radnice Barbora Lahová.

Podobné je to ve Vyškově. „Původně zveřejněný rozpočet na webu neupravujeme a necháváme v navrženém znění. Pokud ovšem zastupitelé přijmou usnesení na jakoukoliv jeho změnu, vydáváme k tomu tiskové zprávy dohledatelné na našich stránkách. V dubnu pak vždy zveřejňujeme závěrečný účet, kde jsou všechny přijaté změny zaznamenány,“ sdělila mluvčí vyškovské radnice Petra Bezdomniková.