Ilustrační foto.

Ilustrační foto.

Jihomoravská policie vykázala z bytu 72 násilníků

  • 1
Deset let ji týral druh. K lékaři chodila hluchoněmá padesátnice s tím, že je nešikovná, padá a ubližuje si sama. Lékař už jí ovšem nevěřil a žena nakonec přiznala, že ji bije její také hluchoněmý druh. Podobných případů policisté řeší celou řadu. Oběti agresivních násilníků naštěstí už od ledna 2007 mohou chránit.

Ten, kdo svým blízkým ubližuje, může být na deset dnů vykázán z domu. Soud pak může tuto dobu ještě prodloužit. "Jen za loňský rok jsme kvůli domácímu násilí na jižní Moravě útočníka vykázali dvaasedmdesátkrát, z toho ve 33 případech to bylo v Brně," popisuje jihomoravský kriminalista Vladimír Vedra.

Po Moravskoslezském a Ústeckém kraji je to třetí nejvyšší číslo v celé republice. Policisté však upozorňují, že počet vykázaných paradoxně zvyšuje i to, že jsou hlídky v kraji proškolené a vědí, jak v podobných případech postupovat.

Skupina Domácí násilí

Kriminalisté si po dvou letech od účinnosti nového zákona umožňujícího vykázání pochvalují i další věc, informovanější jsou i samotné oběti a lidé z jejich okolí.

Počty vykázaných násilníků

Kvůli domácímu násilí policisté v roce 2008 vykázali 679 lidí, z toho na jižní Moravě 72. V 68 případech byla ohrožená žena. v 6 případech muž.
Domácí násilí bylo mezi manželi ve 30 případech, druhem a družkou ve 21 případech, zletilým dítětem a rodiči v 19 případech, jedenkrát šlo o jiný vztah mezi agresorem a jeho obětí. Ve 45 případech bylo v domácnosti, kde došlo k násilí, přítomné nezletilé dítě.
Jednoho násilníka policisté vykázali třikrát, další dva dvakrát.
V roce 2007, kdy zákon zavedl možnost vykázání, je policisté použili v 862 případech, z toho na jižní Moravě 82krát.

"Oběti k nám už chodí i ve chvíli, kdy jim nehrozí přímé fyzické nebezpečí, často po konzultaci v poradně nebo s ošetřujícím lékařem. Navíc jen v Brně jsme loni zaznamenali 163 případů konzultací, kdy se na nás obrátily buď osoby ohrožené domácím násilím, nebo třeba jejich kolegové z práce nebo příbuzní, kteří chtěli vědět, jestli v daném případě jde o domácí násilí," potvrzuje kriminalistka Alena Sedláčková, vedoucí skupiny Domácí násilí, která v Brně funguje zatím jako jediná v celé republice.

Lepší je i spolupráce se sociálními pracovníky a pečovateli starajícími se o seniory. I oni za sebou většinou mají proškolení a při podezření, že důchodci někdo psychicky nebo fyzicky ubližuje, volají policii.
 
"Případů, kdy obětí je rodič zletilého dítěte, jsme vloni na jižní Moravě zaznamenali 19, nejčastěji, třicetkrát, byl agresorem manžel, ve 21 případech druh. Naštěstí už nám ohrožené osoby volají dřív, i když případy, kdy domácí násilí trvá několik let, pořád nejsou ojedinělé," popisuje i Jana Levová, koordinátorka Intervenčního centra, které pomáhá obětem domácího násilí.

Brněnské vyšetřovatele zaměstnala i rarita, třiačtyřicetiletého muže stíhají za násilí páchaném hned na šesti obětech, čtyřech ženách a dvou mužích. "Obviněný je z domácího násilí, týrání, zpronevěry, kuplířství, ale třeba i neoprávněného držení platební karty. Podrobnosti zatím nemůžeme sdělovat, už jsme ale podali návrh na obžalobu," popsala Sedláčková.
 
I když podobné kauzy policisté neřeší, očekávají, že počty případů vykázání letos v porovnání s loňskem ještě stoupnou. Hlavně kvůli změně zákona o policii, který postup při vykázání od 1. ledna zjednodušil.

"Už nejde o správní rozhodnutí, ale faktický úkon, to sníží administrativní zátěž a zřejmě to povede i k tomu, že k němu hlídky sáhnou častěji. Policie navíc nově může násilníkovi zakázat i jakýkoliv kontakt s obětí, což dříve mohl jen soud," dodává Vedra.