Lidovci chtěli nové bydlení vybudovat například ze škol a internátů, které zůstaly prázdné po slučování středních škol. Ilustrační snímek

Lidovci chtěli nové bydlení vybudovat například ze škol a internátů, které zůstaly prázdné po slučování středních škol. Ilustrační snímek | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Lidovci naslibovali na jižní Moravě byty. Zatím nepostavili ani jeden

  • 8
Nebudete platit bankám úroky za hypotéky, postavíme byty, které dostanete za výhodnější ceny. Slib, kterým si jihomoravští lidovci před krajskými volbami v roce 2012 snažili zajistit hlasy. Za dva roky nepostavili ani jeden, přestože se právě jejich budováním v předvolebních letácích oháněli.

Důvod? Nemohou se prý dohodnout s koaličními partnery na vhodných lokalitách. „Intenzivně jednáme, jenže to nezáleží jen na nás,“ říká krajský šéf KDU-ČSL Stanislav Juránek.

Nespokojení voliči však chtějí vidět výsledky. „Nápad s byty se mi líbil. Doufala jsem, že lidovci opravdu slib splní a poprvé v životě jsem je volila. Neměla jsem to dělat. Nebudu čekat pět let, než se dohodnou,“ posteskla si sedmadvacetiletá Pavlína z Brna.

Juránek se svými spolustraníky tvrdí, že začali vyjednávat o novém bydlení hned po volbách. Prosazují, aby kraj přestavěl budovy a internáty, které zůstaly prázdné po slučování středních škol. Například u bytů 2+KK by zájemce firmě zaplatil jednorázově 300 tisíc korun a dalších pět let splácel měsíčně pět tisíc.

„Bod o výstavbě bytů je dokonce součástí koaliční smlouvy,“ podotýká Juránek. Dva roky po volbách však nedostal volební slib dál než na program koaličních jednání.

Kraj nemá na výstavbu pozemky, upozorňovala opozice

Opoziční krajský zastupitel Jiří Crha (ODS) hned po zveřejnění plánu lidovců upozorňoval, že nelze splnit.

„Kraj nemá pozemky k výstavbě bytů jako obce nebo města. Na přestavbu svých budov nemá peníze. Je jasné, že v dohledné době se tento plán neuskuteční. V rozpočtu jsem neviděl jedinou položku, která by se přestavby budov týkala,“ sděluje Crha.

Volné objekty se nacházejí například v brněnských městských částech Chrlice a Řečkovice-Mokrá Hora, další potom ve Znojmě. Realitní makléři se shodují, že všechny tři lokality jsou oblíbené.

„Mokrá Hora je mezi mladými rodinami velmi vyhledávaná. Stále je v Brně, ale i trochu na vesnici, stejně jako Chrlice. U nich je navíc poblíž průmyslová zóna Černovická terasa, kde pracuje mnoho lidí, kteří potřebují bydlení,“ říká brněnská realitní makléřka Jarmila Odehnalová. Zájem je rovněž o budovu ve znojemské Alšově ulici.

Jihomoravský hejtman navrhuje jinou variantu. Chce od státu prázdné vojenské stavby. „Budu žádat zpracování důkladné analýzy zájmu o bydlení v dotčené lokalitě. Osobně budu prosazovat převod nepotřebného vojenského majetku na kraj a jeho úpravu na krajské byty,“ uvedl Michal Hašek (ČSSD).

Půjčíme si od evropské banky, navrhují lidovci

Podle něho je nyní největší zájem o malometrážní byty pro seniory a takzvané startovací pro mladá manželství.

„Právě těmto požadavkům by měl kraj vyjít vstříc,“ podotýká hejtman. I přestavba vojenských objektů patří podle náměstka hejtmana Romana Celého (KDU-ČSL) do koncepce lidovců. „S touto myšlenkou souhlasíme.“

Společně s Juránkem nyní vyjednávají o rekonstrukci bývalého školního internátu poblíž kyjovské nemocnice na Hodonínsku. Tuto budovu má ve správě kraj. „Kde na to vezmeme peníze? Půjčíme si od Evropské investiční banky, která nabízí výhodné úvěry,“ nastiňuje Celý plány lidovců.

Zatím však není zpracovaná studie potřebná k tomu, aby projekt projednali zastupitelé. Podle jakého klíče bude kraj byty přerozdělovat rovněž není jasné.

„Nicméně cena se nakonec bude samozřejmě odvíjet od nákladů za stavbu i výše úvěru,“ poznamenal Celý.

Juránek chce prosadit, aby nové krajské byty projednali zastupitelé už v září. Jenže v tuto chvíli se koalice nedokáže shodnout ani na lokalitách, kde má nové bydlení vzniknout.