Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Radek Miča, MAFRA

Jihomoravské pálenice a lihovary se nezastaví. Kvůli úrodě i dani

  • 0
Jihomoravské pálenice a lihovary před koncem roku nestíhají. Důvodem je především neobvykle velká úroda švestek. Ale také zvýšení spotřební daně na alkohol od prvního ledna.

Dvanáctihodinový provoz zavedli například v pálenici v Mohelnu. "Je velký zájem, tak jedeme dvanáct hodin denně. Letos byla dobrá úroda švestek, takže velká poptávka je i na leden a únor," říká jednatel mohelnické palírny František Šmahel.

Podobně to vypadá i v dalších provozovnách v okolí Brna a v celém kraji. "Zájem je velký. Letos tady bylo hodně ovoce. Beru už objednávky na leden," popisuje situaci Jan Dostál z pálenice v Heršpicích.

Důvodem současného náporu je opravdu výjimečně dobrý rok pro pěstitele švestek. "Většinou je to tak, že devadesát procent ovoce k vypálení tvoří jablka a hrušky a zbytek švestky. Letos je švestek přes šedesát procent," říká o plodném roku pro švestky předseda Unie destilatérů Václav Šitner.

Podle Šitnerova odhadu bude letos v pěstitelských pálenicích vyrobeno ze všech druhů ovoce přes pět a půl miliónu litrů alkoholu.

Ve velkém náporu na palírny se odrazila i zvýšená spotřební daň, která začne platit od nového roku.

"Obyčejně mezi svátky nepálíme, ale teď jsme to spustili. Každý to chce ještě za lacino," popisuje zájem majitelka lihovaru v blízkosti Brna. Zároveň ale dodává, že vyšší cena lidem příliš nevadí. "Pět padesát korun za litr, to není zase tolik peněz," myslí si.

Pro alkohol vypálený v pěstitelských palírnách platí snížená daňová sazba. Podmínkou je, že si ovoce musel zahrádkář vypěstovat sám a vypálené množství nesmí přesáhnou třicet litrů stoprocentního alkoholu. Takto zdaněný destilát také nelze prodávat. Za jeden litr čistého etanolu zaplatil pěstitel doposud sto třicet tři korun.

Od prvního ledna se daň zvýší na sto čtyřicet čtyři koruny. Litr domácí dvaapadesátiprocentní slivovice tak bude stát o necelých šest korun více než letos.

Většina výrobců domácích destilátů sází ale spíš na kvalitu a vyšší cena je příliš nezajímá. "Lidi to zvýšení daní zase tak neberou a nechtějí pálit, dokud ovoce nebude pořádně vykvašené," myslí si žena z pěstitelské pálenice v Rousínově.