Čerstvě zvolený jihomoravský hejtman Bohumil Šimek.

Čerstvě zvolený jihomoravský hejtman Bohumil Šimek. | foto: Marie Stránská, MAFRA

Nový hejtman obrátil. Zadlužená jižní Morava plánuje další půjčku

  • 9
Nový hejtman Bohumil Šimek mírní kritiku zadlužování kraje za vlády svého předchůdce Michala Haška. Dokonce zvažuje další půjčku na rekonstrukce silnic.

Před krajskými volbami se hnutí ANO v kampani soustředilo především na to, co všechno dělal tehdejší hejtman Michal Hašek (ČSSD) špatně. Jeho lídr Bohumil Šimek mimo jiné opakovaně upozorňoval, že hejtmanství čerpá půjčky jako zběsilé a jižní Morava je tak nejrychleji se zadlužujícím krajem v republice.

Teď ale Šimek v roli hejtmana své dřívější ostré výpady mírní. A nejen to. Dokonce to vypadá, že nynější koalice kraj ještě více zadluží.

Hejtmanství v čele s Haškem si za osm let vlády půjčilo od Evropské investiční banky (EIB) 2,5 miliardy korun. A vložilo je například do oprav silnic nebo na nákup nových přístrojů do nemocnic.

Podle posledních údajů ministerstva financí z loňského roku dluh na jednoho Jihomoravana činí 2 200 korun. Ve výpočtu je započítaná i necelá jedna miliarda, kterou si kraj půjčil ještě před Haškovou érou.

„Kam ale tyto peníze jdou? Do investic určitě ne, v těch jsme ve srovnání s ostatními kraji třetí od konce. Pokud se ve volbách nezbavíme tohoto špatného hospodáře, dluh poroste dál,“ varoval před volbami Šimek, jenž po nich Haška vystřídal v hejtmanském křesle.

Půjčka je pro kraj výhodná, zjistil hejtman

Kdo tedy očekával, že se nyní kraj spíš než na další půjčky zaměří na splácení těch předchozích, bude nejspíš zklamaný. Šimek totiž zásadně změnil názor.

„Na půjčku jsem se díval a musím říct, že je pro kraj výhodná. Máme seznam věcí, které se díky ní spolufinancovaly. Myslím, že to tak špatné není,“ prohlásil nyní Šimek.

Vývoj krajského dluhu

2008: 2,397 miliardy Kč
2009: 2,443 miliardy Kč
2010: 1,741 miliardy Kč
2011: 2,163 miliardy Kč
2012: 2,293 miliardy Kč
2013: 2,971 miliardy Kč
2014: 3,197 miliardy Kč
2015: 3,6 miliardy Kč
2016: 2,5 miliardy Kč (předpokládaná částka na konci roku)

Zdroj: ministerstvo financí

Navíc připouští, že si hejtmanství pod jeho vedením nejspíš od EIB opět půjčí na opravy silnic. „Pořád je lepší peníze mít a splácet je v určitém horizontu než je na rekonstrukce složitě shánět,“ prohlásil Šimek.

„U předešlých úvěrů je navíc dobře nastavené splácení. Dáváme 100 milionů ročně, vše je rozložené až do roku 2030. Patříme mezi kraje, které mají nejnižší úrokovou sazbu. Navíc z celkového dluhu 3,5 miliardy bude na konci letošního roku splacená už jedna miliarda,“ vysvětlil Šimek.

Jenže právě takový rozklad splátek považují ekonomové za rizikový. „Úroky a tedy i splátky budou s nejvyšší pravděpodobností postupně narůstat, což zvýší nároky na kasu kraje,“ podotkl ekonom Jiří Šimara z analytické společnosti Cyrrus.

Kraj obezřetně řídil výdaje, vyzdvihuje ekonom

Zároveň ale dodal, že současné zadlužení kraje není výjimečné. „Ve srovnání s ostatními je lehce podprůměrné. Krajský dluh na jednoho obyvatele v Česku je totiž v průměru 2 700 korun, tedy o 500 více než na jižní Moravě. Extrémem je z tohoto pohledu Olomoucký kraj, kde na jednoho obyvatele připadá 6 200 korun,“ vypočítal Šimara.

Ekonomové navíc vyzdvihují dobré ratingové hodnocení, jež ukazuje, jak kraj hospodaří. Může mít vliv třeba na investory, kteří zvažují, že budou na jižní Moravě podnikat.

„Kraj dosáhl dobrého provozního hospodářského výsledku tím, že obezřetně řídil své výdaje,“ uvedl Petr Vinš z agentury Moody’s, která hodnocení zpracovala. Také vyzdvihuje fakt, že splátky jsou nastavené tak, aby je hejtmanství mohlo bez problémů splácet.

Za hospodařením kraje si pevně stojí i bývalý hejtman Hašek. „Peníze jsme použili na spolufinancování projektů hlavně v oblasti dopravy, sociálních věcí, školství a zdravotnictví tak, aby kraj v době hospodářské recese a poklesu daňových výnosů mohl dále čerpat fondy Evropské unie, investovat a také pomáhat regionální ekonomice,“ zdůvodnil dřívější kroky Hašek.

Rozpočet je teprve v jednání

Část peněz mimo jiné směřovala do Jihomoravského inovačního centra. To už třináct let podporuje rozvoj nových firem. Což oceňuje také další kritik Haška a nový náměstek hejtmana pro vědu a inovace Jan Vitula (TOP 09).

Přesto si dál stojí za tvrzením, že některé peníze kraj neefektivně rozházel na individuální dotace organizacím. „Nejsem příznivcem dalšího výrazného zadlužování. Nicméně souhlasil bych například s půjčkou, která pomůže předfinancovat projekt do doby, než bude vyplacená dotace. Tu už ale musíme mít jistou,“ řekl Vitula.

A zdrženlivější je také náměstek pro územní plánování Martin Maleček (Starostové pro jižní Moravu). „O rozpočtu a financích bude koalice teprve jednat,“ uvedl.

Letos kraj hospodařil s necelými šesti miliardami korun, z čehož na rekonstrukce silnic směřovaly stamilionové částky. A právě na zlepšení dopravy se chce zaměřit i nová koalice ANO, ČSSD, STAN a TOP 09 se Žít Brno.