Ve Vyškově slavili dožínky. Tetky z Ježova stloukaly máslo | foto: Radek Miča, MAFRA

Jihomoravský kraj oslavil dožínky. Jen zemědělci nikde

  • 3
Jako před sto lety to dnes vypadalo před vyškovskou radnicí. Sešli se tam ženci s kosou, sběračky obilí, hasiči v dobových uniformách vezli historické stříkačky na koňských povozech, chasa v krojích nesla věnec pro hlavního hospodáře.

Zástěry ženců ale zářily novotou, navíc průvod, v němž nechyběli politici v oblecích, zezadu jistily traktory. A věnec nakonec dostal jihomoravský hejtman.

Masarykovo náměstí ve Vyškově totiž hostilo v pořadí už páté krajské dožínky. Při obnovené připomínce konce žní chyběli jediní - samotní zemědělci. Mezi přihlížejícími návštěvníky jich bylo jako šafránu.

"Pole už dnes seče kombajn, pak se to jenom zaoře, na dožínky nejsou peníze a není ani zájem, hlavně mezi mladými. Doba těch pravých dožínek už skončila. Zemědělci se teď dívají spíš na to, aby rychle poorali, zaseli ozim a tak. Vody není, dotace nechce nikdo dávat," vysvětloval Ivan Ripl, jeden z přihlížejících. "Pocházím ze Švábenic, teď jsme dali pryč posledního býka, krávy už také nemáme, je to špatné," dodal.

Na to, že má většina příchozích dožínky spojené právě jen s jarmarkem a kulturním programem a na poli nikdy nepracovala, se ostatně připravili i organizátoři. Návštěvníkům proto krojované děti přehrávaly, co se vlastně dřív o žních dělalo a jak kdysi dožínky vypadaly.

Při scénkách pak většinou hlavou pokyvovali jen pamětníci, kteří zaplnili prostor před hlavním pódiem na náměstí.

"Já dožínky zažil naposledy v Rozstání před 50 lety. Chodili jsme na pole, obilí se normálně seklo, odebíračky ho odebíraly, pak se to vázalo do vřísel, stavěly se panáky, vše se sváželo k mlátičkám, to bylo práce a práce. A dožínky pak dělali největší sedláci, s dechovkou se šlo přes celou vesnici a pak se na sokolovně dělala zábava," vzpomínal Miloslav Hrubý z Blanska.

"Po znárodnění to ale už nebylo co dřív, lidi byli naštvaní, dlouho trvalo, než se aspoň něco vrátilo tak, jak to bylo před tím," dodal.

"Já taky zažil dožínky po staru, pocházím od Kyjova, ještě v 50. letech byly takové ty klasické dožínky na každém družstvu a statku," přitakával i Jiří Kostelanský.

Pořadatelé letošních dožínek, Jihomoravský kraj a město Vyškov, ostatně s masovou účastí zemědělců zřejmě ani příliš nepočítali. Přesto trvají na tom, že právě oslava dožínek zemědělcům pomůže.

"Cílem akce je zviditelnit jihomoravské zemědělce a jejich kvalitní produkty a zdůraznit tradiční význam zemědělství v kraji, s čímž souvisí i podpora zachovávání jihomoravských folklorních tradic," stojí v oficiálním dokumentu kraje. A alespoň tradiční výrobky bylo na hlavním náměstí vidět.

Nechyběly domácí sýry a uzeniny, tradičně stlučené máslo z Ježova, vizovické pečivo, perníky, bylinky a čaje, lidé si mohli koupit vyšívaná přání, paličkované výrobky nebo šperky z rohoviny. O kus dál pak klasické jarmareční zboží doplňovaly umělohmotné samopaly.

Příchozí byli ale většinou spokojení. "S dožínkami ve skutečnosti nic společného nemáme, jsme ale Vyškováci - a fandíme lidové tvorbě a řemeslům. Navíc dcera ještě nikdy neviděla kováře nebo řezbáře v akci, nadšená byla i z hasičů, pro ni pravěkých," popisovala třeba Gabriela Kudličková.