Cenu Podnikatel roku 2012 převzal Pavel Sobotka, zakladatel společnosti

Cenu Podnikatel roku 2012 převzal Pavel Sobotka, zakladatel společnosti Frentech Aerospace. | foto: Martin Lánský

Jihomoravský podnikatel roku dodává součástky pro vesmírnou observatoř

  • 0
Pavel Sobotka ze společnosti Frentech Aerospace ve středu převzal ocenění nejlepší jihomoravský Podnikatel roku 2012. Bez součástek jeho firmy by nemohlo fungovat žádné z letadel Airbus ani největší zakázka v oblasti kosmických technologií v historii Česka.

V pořadí osmý nejlepší podnikatel na jižní Moravě převzal ocenění s velkým dojetím. "Je to pro mě obrovská pocta. I pro můj tým. Museli jsme se společně hodně napracovat," hodnotí svůj nový titul Pavel Sobotka.

Svoji brněnskou společnost Sobotka založil v roce 1994, původně se zaměřením na oblast lékařské techniky a mikroelektroniku. V současnosti je však jeho firma celosvětově známým dodavatelem přesné mechaniky pro letecký a vesmírný průmysl. Také proto získal po téměř desetileté snaze ocenění nejúspěšnějšího jihomoravského podnikatele.

Soutěž Podnikatel roku

Jihomoravského kraje byla poprvé vyhlášena v roce 2005, její vítězové se pravidelně utkávají také o titul celorepublikový, případně dokonce mezinárodní.Cílem je ukázat veřejnosti vynikající příklady na poli podnikání, které mohou být vzorem pro mladé, začínající podnikatele.

Do oboru vstoupil v roce 1997, kdy za ním přišel s nabídkou Airbus. Nabídku nejprve odmítl, nakonec se ale uskutečnila první dodávka dílů za 170 dolarů. Nyní lze bez nadsázky říci, že prakticky neexistuje letadlo Airbus, které by létalo bez jeho součástek.

Dodal i pozlacená zrcadla pro antény observatoře

Postupně rozšířil paletu svých produktů i o díly pro telekomunikační satelity a začal se aktivně podílet na uskutečnění projektů Evropské vesmírné Agentury ESA.

"Asi nejzajímavějším dílem je pro mě dodání sedmdesáti pozlacených zrcadel pro obří antény evropské observatoře. Každá z těch antén má 115 tun a 12 metrů," vzpomíná podnikatel.

Tajemství úspěchu tkví podle Pavla Sobotky v neustálých investicích do moderních technologií, know-how, schopných lidech a ochotě přizpůsobovat se změnám a požadavkům zákazníků. V podnikání sází na odpovědnost, pracovitost, ale i sociální cítění.

"Základem je tvrdá práce. Člověk, který myslí podnikání vážně, musí počítat s minimem volného času," říká brněnský živnostník. Jeho běžný pracovní den trvá minimálně dvanáct hodin, počítač musí však při sobě mít téměř neustále.

I z předávacího ceremoniálu spěchal zpět do práce, kde na něj čekali partneři i zaměstnanci. Těch má firma Frentech Aerospace momentálně na devadesát, ale kapacity chce zvětšovat, což v tomto oboru však není podle Sobotky vůbec jednoduché.

"Všechny lidi si hledáme sami, bez personálních agentur, ale dá to zabrat. O kvalitní lidi je v této branži nouze, ale nakonec se naštěstí vždycky najdou. Naše počáteční náklady na jednoho nového zaměstnance jsou navíc kolem půl milionu korun," vysvětluje problematiku přijímání nových lidí.

Do vesmíru by neletěl

Svou práci v kosmickém průmyslu považuje za velmi šlechetnou a důležitou, on sám by si ale mimo zemský povrch nikdy cestovat netroufl. Přednost dává raději rychlé jízdě v autě.

Soutěž Podnikatel roku Jihomoravského kraje byla poprvé vyhlášena v roce 2005, její vítězové se pravidelně utkávají také o titul celorepublikový, případně dokonce mezinárodní. Cílem je ukázat veřejnosti vynikající příklady na poli podnikání, které mohou být vzorem pro mladé, začínající podnikatele.

"Prostřednictvím soutěže chceme nejen oceňovat úspěšné podnikatele, ale zejména podporovat rozvoj podnikání v naší republice. Jihomoravský kraj patří v soutěži tradičně mezi nejúspěšnější," objasnila Magdalena Souček ze společnosti Ernst & Young, která soutěž vyhlašuje.