Zatímco za jednotlivé návštěvy lékaře pacienti obvykle platí hned na místě, s úhradami poplatku za pobyt měli mnozí problémy. Jihomoravské nemocnice evidují stovky dlužníků. Ilustrační foto.

Zatímco za jednotlivé návštěvy lékaře pacienti obvykle platí hned na místě, s úhradami poplatku za pobyt měli mnozí problémy. Jihomoravské nemocnice evidují stovky dlužníků. Ilustrační foto. | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Poplatky jsou zrušené, jihomoravským nemocnicím dluží pacienti miliony

  • 7
O zrušení stokorunových poplatků za pobyt v nemocnicích či léčebnách rozhodl Ústavní soud už loni v létě. Nyní tato změna platí šestý den. Přesto zatím ministerstvo zdravotnictví ani řada nemocnic pacienty o změně o změně zatím nestihla své pacienty informovat.

Ředitelé zdravotnických zařízení v Jihomoravském kraji spíše kvůli novince řeší milionové výpadky v rozpočtu.

"Ročně jsme na poplatcích vybrali kolem 14 až 15 milionů korun, takže to rozhodně není zanedbatelná položka," povzdechl si ředitel Nemocnice Milosrdných bratří Brno Josef Drbal.

Pobyt v nemocnici bez poplatku

Od 1. ledna letošního roku neplatí pacienti za pobyt v nemocnici, psychiatrické léčebně, lázních či léčebně dlouhodobě nemocných. Stokorunový denní poplatek zrušil v červenci Ústavní soud.

I nadále musí lidé platit 30 korun u lékaře a v lékárně a dál se také platí 90 korun na pohotovosti.

Vznikající koalice má v plánu zrušit poplatek u lékaře a v lékárně, zachovat chce jen poplatek na pohotovosti.

Regulační poplatky ve zdravotnictví byly zavedeny v lednu 2008. Od počátku je provází spory.

Obrat nemocnice dosahuje ročně přibližně 450 milionů korun. "Očekával bych, že se výpadek těchto poplatků bude řešit systémově, protože když se poplatky zaváděly, také se to promítlo v platbách od pojišťoven," myslí si Drbal.

O tom však budou muset nemocnice jednat až s nově vznikající vládou. A do doby, než se na něčem dohodnou, si budou muset poradit bez těchto peněz.

Spolu s šéfy dalších nemocnic je přitom Drbal zajedno v tom, že v napjatém, a často zadluženém rozpočtu nemocnic už není kde brát.

"Kvůli výpadku příjmu z poplatků přibližně o pět milionů korun," zhodnotil ředitel krajské nemocnice v Ivančicích Jaromír Hrubeš.

Fakultní nemocnici Brno, která je největší nemocnicí v Jihomoravském kraji, bude milionů chybět nejméně šedesát. Ke srovnání je ale nutné dodat, že nemocniční kolos ročně hospodaří s mnohem větším rozpočtem než menší nemocnice. Jeho roční obrat se totiž pohybuje kolem šesti miliard korun.

Někteří pacienti dluží desítky tisíc

"Úspory kvůli výpadku příjmů z poplatků budeme muset hledat uvnitř nemocnice. Už jsme ale museli řešit povinné navyšování platů či nárůst DPH. Situace je tak čím dál komplikovanější," upozornila mluvčí nemocnice Anna Mrázová.

Po zrušení poplatků za pobyt bude pro nemocnice situace jednodušší jen v jednom ohledu. Nebude totiž přibývat dlužníků, kteří poplatek nezaplatí. A právníci nemocnic tak nebudou muset poplatky vymáhat.

"Lidé nám dluží desítky milionů korun. Výjimkou nejsou ani desetitisícové dluhy za hospitalizaci," vyčíslila za Fakultní nemocnici Brno mluvčí Mrázová.

Po propuštění z nemocnice totiž lidé často měli jiné starosti než hradit poplatek. Mnohdy na něj také zapomněli, nebo se jim ho platit nechtělo.

Ani tomu přitom nemocnice nemají jak čelit. Zatímco poplatek za lékařské vyšetření se totiž vybírá přímo v ordinaci, za hospitalizaci se platí až po jejím skončení.

"Za loňský rok nám dluží poplatky přibližně devět set lidí a celková dlužná částka přesáhla milion korun," doplnil Drbal z Nemocnice Milosrdných bratří Brno.

V řadě případů se přitom nemocnicím nevyplatí dlužné částky vymáhat, protože je dluh menší než poplatky, které by nemocnice musela platit u soudu.

A v mnoha případech je také patrné, že dlužník nemá peníze kde brát. "Jako brněnská městská nemocnice často pečujeme například o klienty bez domova. A když nám zůstanou na oddělení ARO nebo v léčebně dlouhodobě nemocných, víme už předem, že se těchto peněz nedočkáme," povzdechl si Drbal.