Jaromíra Vítková (KDU-ČSL) | foto: archiv iDNES.cz

Noví jihomoravští senátoři si svoji práci i s druhým platem nechají

  • 6
Čerstvě zvolení jihomoravští senátoři chtějí nadále zastávat i svoje dosavadní funkce. Výjimkou je lidovkyně Jaromíra Vítková, která svou pozici místostarostky opustí. Zůstane sice i krajskou zastupitelkou, plat ale bude mít jen jeden. Její tři senátorští kolegové si nechají dva.

Přítomno 64 zastupitelů z 65. Zastupitelstvo je usnášeníschopné, schůze může začít. Tak to vypadalo před týdnem na ustavujícím krajském zastupitelstvu.

Jediná chybějící do plného počtu byla Jaromíra Vítková (KDU-ČSL). Dala přednost ustavující schůzi Senátu, kam také kandidovala a mandát získala. A nadále si obě křesla ponechá, i přes tuto zkušenost s kryjícím se termínem schůzí. Také kvůli tomu, že v krajském zastupitelstvu je jediným zástupcem Boskovicka. „Kdyby ale bylo nejhůř, tak nic nevylučuji,“ podotkla.

Naopak se Vítková vzdá postu místostarostky v Boskovicích, který zastává už čtrnáct let. Nadále ale bude působit v městské radě Boskovic, která se schází jednou za dva týdny, doposud vždy v úterý, kdy však jsou obvykle i schůze senátních klubů.

Plat tak bude mít jen jeden za funkci senátorky s menšími příspěvky za neuvolněnou krajskou zastupitelku a neuvolněnou zastupitelku Boskovic. Přesto si však polepší. Zatímco jako místostarostka má dnes kolem 40 tisíc, jako senátorka bude mít s náhradami více než dvojnásobek.

Starostka a šéf hvězdárny

Naopak dva platy budou pobírat další tři jihomoravští senátoři vzešlí z podzimních voleb. Mezi nimi je i stranická kolegyně Vítkové a starostka Ratíškovic Anna Hubáčková. Tu tamní zastupitelé dosadili po komunálních volbách v roce 2014 do křesla uvolněné starostky. Tak tomu bude i nadále.

„Slíbila jsem občanům, že i v případě zvolení budu dál starostkou. Je jasné, že budu mít mnohem více práce,“ sdělila Hubáčková. Podle obchodního rejstříku je přemožitelka politického matadora Zdeňka Škromacha (ČSSD) ještě také jedním z jednatelů obecní firmy Baník Ratíškovice a členkou dozorčí rady firmy Vodovody a kanalizace Hodonín.

Ze svého dosavadního zaměstnání neodejde ani nový brněnský senátor za hnutí ANO Jiří Dušek, který působí jako ředitel hvězdárny. Už před druhým kolem voleb prohlásil, že si chce pozici šéfa oblíbené vědecké instituce ponechat, a názor nezměnil ani poté, co složil slib senátora.

„Máme tady ve hvězdárně rozpracovaných několik projektů, které jsou vázané na moji osobu, takže o tom nepřemýšlím. To musíme dokončit, což ale v blízké době nebude,“ řekl Dušek. Do budoucna však možný konec na pozici ředitele hvězdárny nevyloučil.

Ředitel onkologického ústavu odmítl post ministra

Oba noví senátoři tak jdou ve stopách dalšího senátora za Brno Jana Žaloudíka (ČSSD), který letos jako jediný svůj politický mandát na jižní Moravě obhájil. Už během toho minulého byl také ředitelem Masarykova onkologického ústavu a v této funkci chce pokračovat.

„Zatím zůstanu, asi ale nikoli celých šest let, nezávisí to jen na mně. Pan ministr může vypsat konkurz na moje místo kdykoli podle vlastní úvahy, ač výsledky jako ústav máme velmi dobré. Už jsem si před lety krátce vynuceně vyzkoušel práci senátora i bez aktuálního angažmá ve zdravotnictví a odtržení od praxe nebylo dobré. Ve veřejném zdravotnictví jsem už 37 let a pokládám to za výhodu i pro práci v Senátu,“ řekl Žaloudík pro MF DNES před druhým kolem říjnových senátních voleb.

V prvních dvou letech mandátu se Žaloudík nezúčastnil pouze tří schůzí z šestadvaceti, to však nebyl ředitelem ústavu. Po jeho jmenování na podzim roku 2014 mu absence v Senátu narostly. Nedostavil se celkově na šest schůzí z osmadvaceti a z dalších sedmi odešel ještě před skončením.

Žaloudík je dále členem Nadačního fondu Hráz rakovině v Masarykově onkologickém ústavu a člen dozorčí rady firmy BU Prague No 1, což je soukromá klinika, která se specializuje na screening prsou a identifikaci nádorů. Nedávno byl také jedním z adeptů na křeslo ministra zdravotnictví po Svatopluku Němečkovi (ČSSD). Nabídku premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) ale odmítl.