Areál Jitřenky v Bučovicích na Vyškovsku. Nyní si na něj dělá nárok brněnská...

Areál Jitřenky v Bučovicích na Vyškovsku. Nyní si na něj dělá nárok brněnská firma Midesta obchodující s pohledávkami. | foto: www.jitrenkabucovice.cz

Dětskému táboru Jitřenka hrozí zánik, míří před soud kvůli starému dluhu

  • 5
Váš tábor patří nám. Dejte nám ho, dala by se shrnout žaloba, která Vladimíru Holcmanovi, jenž vede sdružení nadšenců starajících se dětský tábor Jitřenka na Vyškovsku, přišla do schránky. Odesílatelem je firma Midesta obchodující s pohledávkami. Tábor si nárokuje kvůli dluhu bývalého majitele.

"Byl to šok. Je to právní válka, do které skoro nemáme možnost zasahovat. Soud se může táhnout roky. Přitom je to absurdní. Tábor si sotva vydělá na provoz, všichni to děláme zadarmo. Rozhodně to není zlatý důl, o který by někdo měl usilovat," popsal Holcman, který je jinak vysokoškolským pedagogem.

Táborem v Bučovicích za 50 let existence prošlo 15 tisíc dětí. Občanské sdružení Jitřenka vytvořili dlouholetí vedoucí tábora v roce 2004. Až do roku 2011 mu pozemek a chatky pronajímal za symbolickou korunu podnikatel Bohumil Žandovský.

Pak nadšencům tábor daroval. A právě platnost tři roky starého převodu nyní Midesta u vyškovského okresního soudu napadla. Měsíc před definitivním promlčením.

"Klient, kterého zastupuje naše advokátní kancelář, má pohledávku ze směnky přiznanou nepravomocným rozhodnutím soudu ve výši 10 milionů korun s příslušenstvím," uvedl brněnský advokát Marek Indra, který Midestu před soudem zastupuje.

Tábor stojí v chráněné oblasti. Na jeho pozemku se nedá stavět

Onu směnku podepsal už v roce 1996 někdejší majitel dětského tábora Žandovský jako záruku za půjčku u dnes už dávno zkrachovalé IPB pro svou firmu. A ač na ní bylo napsáno, že je nepřevoditelná, nakonec doputovala až Midestě.

Společnost se podle svého webu zabývá "nákupem, prodejem a realizací pohledávek" a "specializuje se na řešení obtížně vymahatelných pohledávek vyšších nominálních hodnot s delší dobou po splatnosti".

Co hodlá dělat s táborem, který stojí v chráněné oblasti Žďánický les a na jehož pozemcích tak ani není možné nic stavět, není jasné.

"S ohledem na to, že pan Bohumil Žandovský a Hana Žandovská v roce 2011 darovali téměř veškerý svůj nemovitý majetek osobám blízkým, a to dceři, synovi a občanskému sdružení Jitřenka Bučovice, inicioval klient žaloby, jimiž odporoval právním úkonům dlužníka ohledně převodu nemovitostí," dodal Indra.

Nyní se u soudu snaží dokázat, že manželé Žandovští záměrně převedli tábor na takzvanou osobu blízkou, aby se vyhnuli splacení dluhu.

To by platnost převodu zpochybnilo. První líčení se odehrálo 30. ledna.

K soudu půjdu, ale nevím, co bych měl říct, tvrdí bývalý majitel tábora

A podle zápisu, který má MF DNES k dispozici, přitom Midesta přišla se svědkem, který to má potvrdit - Petrem Holečkem z Kyjovska. Kvůli jeho předvolání byl soud odročen na konec dubna.

"K soudu půjdu, ale vlastně vůbec nevím, co bych tam mohl k věci říci. Pana Žandovského znám jen zběžně jako skoro každý na Hodonínsku a s táborem nemám nic společného," řekl MF DNES sám Petr Holeček.

"Nikdo z členů našeho sdružení není s panem Žandovským nijak spřízněný. Proto netuším, co vlastně chtějí dokazovat. Asi to bude zdržovací taktika," dodal Holcman.

Sám Žandovský přitom případ příliš nechápe. "Tábor jsem po revoluci kupoval, abych ho zachránil. Směnky a insolvence mě připravily o firmy a stamiliony. Je strašné, že teď má trpět ještě dětský tábor," konstatoval Žandovský.

Pokud však soud nakonec opravdu rozhodne, že Jitřenka patří vymahačské firmě, může nastat i další problém.

"Spravili jsme jídelnu, sociální zařízení, obložili jsme chatky. Za tři roky jsme na to dokázali získat dva a půl milionu korun dotací, jinak by to nešlo. Ale mají podmínku. Garantujeme dvacet let provozu. Asi bychom peníze museli vracet," bojí se Holcman.