Lednický zámek nabízí až do konce září 2008 výstavu Tajemná Indonésie | foto: Radek Miča, MAFRA

Jízdárna v Lednici nabízí exotickou výstavu se zbraněmi lovců lebek

Projít si Indonésii od Bali po Tibet může trvat jen několik desítek minut. Stačí se vypravit do lednického zámku, kde byla otevřena výstava Tajemná Indonésie. Jízdárnu lednického zámku zahltila více než tisícovka artefaktů z Indonésie - zbraně lovců lebek, rituální totemy, obrovské iniciační masky i velké fotografie.

Projít si lednickou výstavu nazvanou Tajemná Indonésie - Tamtamy času zabere návštěvníkům klidně celý den.

Návštěvníci zámku ji mohli vidět už loni, nyní však byla otevřena její další rozšířená část věnovaná Himálaji. "Do Indonésie cestuji přes patnáct let. Jako by si každý kluk chtěl dovézt svůj luk a šíp, tak jsem se i já s nimi z první cesty vrátil, z druhé přibyl oštěp, no a pak batohů přibývalo a výsledkem je výstava v Lednici," vzpomíná autor výstavy, známý český cestovatel, fotograf, horolezec a majitel cestovní kanceláře Livingstone Rudolf Švaříček.

. Tajemná Indonésie areál lednického zámku

zámecká jízdárna
otevřeno: denně od 10 do 18 hodin
výstava potrvá do konce září
vstupné: zlevněné 50 Kč
plné 70 Kč

A zdůrazňuje, že až na jediný exponát - mumii - jsou všechny vystavené předměty autentické. "Projdete se tu celou Indonésií. Začíná se v ještě navoněné části, na Jávě, Bali. Postupně se přiostřuje, až jste u divokých kmenů, lovců velryb, vše vrcholí divokou Papuou Novou Guineou," popisuje autor výstavu.

Himálaje, Indie, Nepál i Tibet
Guineou to však nekončí - za ní vyrostly nové prostory věnující se Himálaji, Indii, Nepálu i Tibetu. "Tam je třeba originální buddhistická knihovna či modlitební oltář, zkrátka projdete dveřmi a najednou jste ve svatyni se vším všudy, včetně originálních vrat," dodal Švaříček.

Známý cestovatel se věnuje hlavně neznámým etnikům, dobrodružným výkonům hluboko v nitru ostrova i pestré přírodě. "Výstava je ojedinělá i díky neuvěřitelně širokému záběru, najdete zde zcela unikátní etnografické předměty - pětimetrové rituální totemy bisj, válečné štíty, obrovské iniciační masky, bojové oštěpy, luky a šípy, kamenné rituální sekery," vyjmenovává cestovatel.

Součástí expozice je i vytvoření iluze indonéské džungle, ve které je vybudován vodopád, tropická říčka s jezírkem, odvážný chodník tropy i visutý most z ratanu. "A mezi tím vším je tropická vegetace, orchideje, ale i zajímaví brouci, strašilky i překrásní motýli," dodává Švaříček.

Osou výstavy je však podle něho velké množství fotografií o rozměrech 200 x 120 centimetrů, instalovaných v rámech z bambusu, kokosu a betelové palmy.

Na místě se promítají také dokumenty. Jak z vlastních Švaříčkových cest, tak z legendárních výprav dvojice Hanzelky a Zikmunda či cestovatele Miroslava Stingla.


Témata: Knihovny