K SMS jízdenkám, které platí v Brně od prosince 2013, přibyl 23. dubna systém placení přes aplikaci Poseidon. Ten funguje v celém kraji.

K SMS jízdenkám, které platí v Brně od prosince 2013, přibyl 23. dubna systém placení přes aplikaci Poseidon. Ten funguje v celém kraji. | foto: Jiří Salik Sláma, MAFRA

Cestující mohou jízdenky kamkoliv po jižní Moravě zaplatit přes mobil

  • 12
Cestování po jižní Moravě je od středy 23. dubna jednodušší. Organizátor integrovaného dopravního systému, firma Kordis, totiž zavedl systém placení jízdného přes mobilní telefon. Zatímco brněnský dopravní podnik po dvou letech problematických tendrů zavedlo SMS jízdenky, Kordis zvolil mobilní aplikaci Poseidon.

Systém funguje v celém Integrovaném dopravním systému Jihomoravského kraje (IDS JMK), tedy i v samotném Brně.

"Aplikace umožňuje nákup jednorázové jízdenky přes chytrý telefon. Cestující po nákupu obdrží kód, který lze ve všech dopravních prostředcích snadno zkontrolovat. V Česku jde o pilotní projekt," popsal ředitel společnosti Kordis Jiří Horský. Právě krajská firma chod integrovaného dopravního systému na jižní Moravě zajišťuje.

Jízdenka z mobilu

V Brně fungují SMS jízdenky už půl roku. Ale jen pro zóny 100 a 101, neplatí pro vlak. Koupit se dají ve variantách: 20 minut za 20 Kč, 75 minut za 29 Kč a 24 hodin za 99 Kč.

Aplikace Kordisu pro integrovaný dopravní systém kraje Poseidon funguje jinak. Cestující si z bankovního účtu dobije vestavěnou elektronickou peněženku a pak pomocí mobilu kupuje jízdenky, které jsou výhodnější. Platí navíc v celém kraji pro vlaky, regionální autobusy i brněnskou dopravu.

Místo řetězce čísel a písmen, jako je to u SMS jízdenky, přitom zákazníkovi dorazí na displej telefonu speciální obrazec. Takzvaný QR kód revizor, průvodčí ve vlaku či řidiči regionálních autobusů pohodlně mohou zkontrolovat. Průvodčí Českých drah už mají čtečku delší dobu, řidiči regionálních autobusů postupně dostali mobilní telefony, které přečtení kódu taktéž umějí.

Poseidon přitom podle Horského poslouží hlavně těm, kteří cestují nepravidelně a kupují si klasické jednorázové jízdenky. Ale potěší i cestující, kteří si pořizují výhodnou univerzální jízdenku za 156 korun s 24 políčky.

"Systém může tuto jízdenku nahradit. Za 156 korun si člověk předplatí počet jízd podle toho, jak daleko dojíždí. Nový systém umožní přes chytrý telefon dobít virtuální peněženku a přes aplikaci si pak kupovat libovolné jízdenky, které máme v nabídce," doplnil Horský.

Program sleduje i aktuální polohu vozidel

Aplikace přitom umí najít i odjezdy všech vozidel z konkrétní zastávky podle jejich aktuální polohy. Dokáže také vyhledat spojení a varovat před výlukami. Kdo by chtěl, může si pomocí ní koupit i SMS jízdenku pro brněnskou hromadnou dopravu. Zatím je k dispozici pro mobilní operační systém Android, přibýt má i pro iOS a Windows Phone.

Krajský dopravní systém každý den přepraví na 1,2 milionu lidí mezi více než šesti stovkami obcí. Kolik jich bude platit jízdné mobilem, zatím vedení Kordisu nechce odhadovat.

V plánu je přitom elektronická jízdenka i pro cestující, kteří teď používají předplatní kupony na delší čas. Ještě si ale na její zavedení počkají. Kordis má sice schválenou dotaci na spuštění systému, jenže při přípravě narazil na to, že v různých krajích fungují nekompatibilní systémy. A v plánu je najít systém, v němž by vydanou kartu mohli lidé užívat i v okolních krajích.

Budoucnost: platební karta jako jízdenka

Brněnský Dopravní podnik přitom zase promýšlí, že by v budoucnu mohla jako jízdenka posloužit platební karta. Na záměru spolupracuje s ostatními dopravními podniky v zemi.

"Snažíme se navrhnout metody, které by umožnily použití již vydaných bezkontaktních bankovních karet jako platebních prostředků a jízdních dokladů. Jednání jsou ale na začátku a vzhledem k tomu, že se jedná o zcela jiný způsob placení jízdného, než je u nás dosud používaný, patrně nelze očekávat spuštění systému dříve než za dva tři roky," popsala mluvčí DPMB Linda Hailichová.