Vladimír Muzikář prodává jmelí z Lednice na České ulici v Brně.

Vladimír Muzikář prodává jmelí z Lednice na České ulici v Brně. | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Jmelí je letos kolem Brna málo, trhače navíc odrazuje mráz

  • 3
Jmelí je letos podle odborníků méně než obvykle, v okolí Brna ho roste minimum. Do metropole se tak vozí hlavně z jihu. I když jde o parazita, hrozí česáčům kvůli jeho nelegálnímu trhání pokuty i trestní stíhání.

Vánoční stromky, svíčky, baňky, kapr, lití olova. A hlavně jmelí. I to je symbolem Vánoc.

Kolem Brna ho letos moc neroste, většina snítek, které prodávají trhovci v centru města, se vozí z okolí Lednice. Letošní rok navíc sběru jmelí příliš nepřál.

Zatímco legální sběrači si stěžují na mráz, správci lesů i policisté jásají. Čím méně jmelí roste a čím jsou horší podmínky pro jeho sbírání, tím méně vandalů ničí stromy kvůli malebným parazitům.

„Strážníci samozřejmě kontrolují všechna riziková místa, na kterých byly v minulých letech se jmelím problémy, ale přistihli maximálně desítku vandalů, spíš méně,“ tvrdí mluvčí brněnských strážníků Denisa Kapitančiková.

Pozor hlídky dávají hlavně kolem přehrady. A pokutují i pokoutné prodejce v centru města. Ti však obvykle jmelí netrhají sami, ale nakupují ho od sběračů se speciálním povolením.

Vladimír Muzikář prodává jmelí z Lednice na České ulici v Brně.

Pokud neumí původ jmelí prokázat, hrozí jim přestupkové řízení, nebo dokonce i stíhání pro porušení zákona o ochraně přírody. Jmelí je sice parazit, ale musí být z větví odstraňované odborně tak, aby nebyl poškozený hostitelský strom.

Povolení pro sběr jmelí musí podepsat majitel nebo správce lesa, jinak je zákonem zakázané.

Ani pracovníci Mendelovy univerzity ani Lesů města Brna však letos žádné takové povolení nevydali, přestože spravují velkou část lesů hlavně na severu a západě města.

„Jmelí je letos málo, možná i proto o povolenky nikdo nežádá,“ míní Pavel Jordan z Lesů města Brna.

Oficiální sběrači, kteří povolení mají, si letos moc nevydělali. „Prodali jsme jen asi sto padesát kilogramů jmelí natrhaného v okolí Lednice, jiné roky bývá úroda bohatší. V tom mrazu, jaký byl, je šílenství lézt po stromech,“ popisuje jeden ze sběračů Milan Alm.

Jmelí se trhá pomocí horolezeckého vybavení, každý z česáčů musí mít horolezecké zkoušky. „Bez nich by nás myslivci vůbec nepustili do lesa,“ dodává Alm.

Hlídá se i technika sběru, stromy nesmí trpět. Zakázané jsou boty s ostrými hroty, které poškodí kůru stromu.