Pokoj i s péčí vyjde seniory v Jundrově na 25 tisíc měsíčně. Ale provozovatel...

Pokoj i s péčí vyjde seniory v Jundrově na 25 tisíc měsíčně. Ale provozovatel nemá registraci poskytovatele sociálních služeb. | foto: Jiří Salik Sláma, MAFRA

Slíbil Brnu světové delfinárium, teď načerno provozuje dům pro seniory

  • 18
Josef Kolařík nechvalně proslul jako nájemce Riviéry. Brno mu legendární koupaliště pronajalo za jednu korunu. Místo uskutečnění bombastických plánů ale po letech přebíralo ruinu. Kolařík má teď nové podnikání. Provozuje dům pro seniory, na který ale nemá povolení.

Podnikatel ze známé rodiny Berousků po revoluci za symbolické nájemné od Brna získal koupaliště Riviéra. Sliboval zábavní centrum s delfináriem za stovky milionů, které město proslaví (více najdete zde).

Místo toho areál chátral, pro návštěvníky byl uzavřen a Berouskovi si tam jen přes zimu skladovali své atrakce. Trvalo osm let a několik soudů, než město smlouvu s Kolaříkem prolomilo.

A jak zjistila MF DNES, Kolařík po neúspěchu s Riviérou teď přesedlal na nové podnikání. Podle oficiálního webu provozuje "Dům pro seniory MIA".

Pokoj s péčí v brněnském Jundrově podle ceníku přijde i na 25 tisíc korun měsíčně, přesto o domově důchodců v neoznačeném opraveném domě místní nemají tušení. Kolařík totiž nemá zákonem nařízené registrace poskytovatele sociálních služeb. Za to mu může hrozit až milionová pokuta.

Díra v zákoně

Kolik podobných zařízení v kraji je, přitom nikdo neví. Využívají díry v nejednoznačném zákoně a nikdo je tak nekontroluje.

"Nejsme závislí na dotacích. Začínáme. Máme zatím dvanáct klientů. Nesmíte to brát jako práci. Je to poslání. Vždycky to bylo moje přání. Když jsem přišel na návštěvu do domova důchodců a viděl jsem, jak se seniory zacházejí, říkal jsem si, já něco takového mít... Chodím za klienty i v noci. Když si na ty lidi zvyknete, jdete mezi nimi a oni vás líbají na čelo a jsou šťastní, že vás vidí, je to skvělé," popsal v pondělí Kolařík přes plot jundrovského domu.

Potřebné registrace Kolařík prý má. Jihomoravský kraj, jehož odbor sociálních věcí všechny poskytovatele sociálních služeb ze zákona eviduje ve speciálním registru, ale má jiný názor.

"Pokud chce osoba poskytovat sociální službu domov pro seniory, je nutná registrace této osoby u příslušného krajského úřadu. Josef Kolařík není u Krajského úřadu Jihomoravského kraje jako poskytovatel sociálních služeb registrován. Za tento správní delikt hrozí pokuta až do výše milionu korun," uvedla mluvčí Jihomoravského kraje Denisa Kapitančiková.

A jak upozorňuje například mluvčí brněnské charity Diana Tuyet-Lan Kosinová, svěřit příbuzného neregistrovanému poskytovateli sociálních služeb může být riziko.

"Registrovaní úředníci kraje pravidelně kontrolují dodržování standardů vymezených zákonem. Je to záruka kvality. Doporučila bych lidem být obezřetní a vždy chtít dostatečné reference. Řada soukromníků využívá díru v legislativě," dodala Kosinová.

Soukromníků, na které se nevztahuje zákon, přibývá

Na služby charity se podle ní vedou pořadníky. Na volná lůžka se čeká roky i jinde v Jihomoravském kraji.

I proto soukromníků nabízejících služby podobné domovům důchodců tak, aby se na ně nevztahoval zákon, neustále přibývá. A s tím se vyostřuje i konkurence, přestože ceny jsou vyšší.

"Že někdo není registrovaný, mě jako registrovaného poskytovatele sociálních služeb vůbec netěší. Z registrace totiž pro nás vyplývá nejen řada administrativních, ale také finančních závazků. Pokud to tedy někdo dělá jinak, pak i jeho ekonomický profit může být vyšší, což je špatně. Musíme si ale uvědomit, co vlastně chceme. Jestli zisk za každou cenu, nebo zda nám jde o to, aby naše služby měly určitý standard kvality," komentoval podnikání svého konkurenta šéf sítě domovů pro seniory Anavita Jiří Dušek.

Sám provozuje na jihu Moravy téměř 300 lůžek v Šanově, který byl čerstvě ohodnocen komisí České alzheimerovské společnosti jako nejlepší soukromé zařízení v Česku, a v Modřicích u Brna.

Když mají narozeniny, dostanou květinu a dort, líčí Kolařík

Kolařík se ale dušuje, že jeho péče je jedna z nejkvalitnějších v kraji.

"Je v tom kus lidskosti, když můžete poskytnout dobrou službu. Já s nimi komunikuji. Dávám jim najevo, že jsme tady pro ně a že ještě žijí. Vezmu je i do mikrobusu a jedu s nimi do Luhačovic. Když mají narozeniny, koupíme jim květinu i dort," vyjmenoval Kolařík.

Nabízí pokoje s jedním až třemi lůžky za cenu od 18 500 do 25 tisíc korun, což je u soukromých zařízení obvyklá cena. Zahrnuta je podle Kolaříka čtyřiadvacetihodinová péče.

Dodnes s hořkostí vzpomíná na své peripetie s Riviérou. "Je mi z toho špatně. Nerad se k tomu vracím. Teď mám smysl v tomto," vykládá Kolařík.