Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Josef Masopust a další osobnosti by mohli získat Cenu města Brna

  11:39aktualizováno  11:39
Rada města Brna doporučila zastupitelstvu udělit Cenu města Brna pro rok 2008 dvanácti osobnostem. Mezi nominovaná jména se dostal také Josef Masopust, který jako trenér v roce 1978 dovedl fotbalovou Zbrojovku k jedinému mistrovskému titulu.

Josef Masopust byl hostem besedy klubu 1. FC Brno v Bosonohách | foto: Rade, Radek Miča,  MF DNES

O nominacích bude zastupitelstvo hlasovat na zasedání 9. prosince 2008.

V oblasti technického pokroku je navržen František Pochylý, vedoucí odboru fluidního inženýrství Viktora Kaplana na fakultě strojního inženýrství. V roce 1999 přišel s převratnou myšlenkou, jejíž realizací vznikl zcela nový typ "vírové turbíny".

Ve společenských vědách byl vybrán Ctibor Nečas, který je zakladatelem historického romistického bádání v zemi. Světové uznání mu vynesla monografie Holocaust českých Romů z roku 1999. Spolupracoval také na vzniku památníků obětem cikánských táborů v Letech u Písku a v Hodoníně u Kunštátu.

V oblasti architektury a urbanismu byl vybrán Vladimír Šlapeta. Jako tvůrce a iniciátor výstav věnovaných brněnskému funkcionalismu je činný dodnes - z posledních počinů vyniká zejména expozice Brněnští židovští architekti, která byla s mimořádným ohlasem instalována v roce 2007 v Haifě.

Za oblast užité umění byl vybrán umělecký kovář Milan Michna. Zasloužil se o vzkříšení uměleckého kovářství v českých zemích. Pro Brno vytvořil originální kované artefakty, jako jsou mříže, brány, pylony, reklamní štíty, svítidla či vitráže například v areálu Staré radnice, Besedního domu, náměstí Svobody, Mahenova divadla či výstaviště.

Za výtvarné umění si získala pozornost Marie Filippovová. Je členkou několika významných výtvarných organizací, například Spolku českých umělců grafiků Hollar, Sdružení Bienále Brno či Sdružení Q v Brně. Její práce jsou zastoupeny v nejvýznamnějších oficiálních i soukromých sbírkách doma i v zahraničí.

Za hudební osobnost byl vybrán Jaroslav Dostalík. Roku 1956 založil v Brně v Domě pionýrů a mládeže dětský sbor, který se proslavil pod názvem Mladost. Teprve po pádu totality mohl Dětské sborové studio obnovit pod novým názvem Primavera a získal s ním řadu mezinárodních cen a vystoupil na koncertech v Berlíně, Římě či Vatikánu. Byl vyznamenán mimo jiné Cenou Bedřicha Smetany, kterou mu v roce 2004 udělila Unie českých pěveckých sborů.

Na cenu byla nominována i Zuzana Nováková. Vydala přes padesát titulů básnických sbírek, pohádek, příběhů ze života dětí, básnických próz i legend. Její knihy jsou hojně překládány do cizích jazyků, mimo jiné do němčiny, francouzštiny, polštiny, italštiny či nizozemštiny. V roce 2006 obdržela prestižní Řád svatých Cyrila a Metoděje.

Osobnosti v oblasti "dramatické umění" se stala Jiřina Šlezingerová. V roce 1939 se stala elévkou baletu tehdejšího brněnského Zemského divadla. Po krátkém působení v Opavě se vrátila a tančila zde až do roku 1962. Vystupovala také na scénách v Berlíně, Varšavě, Paříži a v dalších zahraničních divadlech. V roce 2007 získala Cenu Thálie za celoživotní mistrovství v oboru tance.

Přestože se vynikající fotbalista a později i úspěšný trenér Josef Masopust narodil roku 1931 v severočeské Střimici a žije v Praze, patří k výrazným osobnostem brněnského sportu. K jeho největším sportovním úspěchům patří účast na mistrovství světa v roce 1962, kdy ve finále proti Brazílii vstřelil vedoucí branku. Ve stejném roce byl vyhlášen nejlepším fotbalistou Evropy a obdržel Zlatý míč. V roce 2001 byl oceněn v České republice titulem Fotbalista století. Pro Brno je Josef Masopust tím, kdo přivedl jako trenér v roce 1978 fotbalovou Zbrojovku k jedinému mistrovskému titulu.

Za oblast žurnalistika a publicistika byl navržen Jaromír Nečas. Hudební redaktor, publicista, cimbalista, skladatel, organizátor i pedagog má zásluhu na prosazení mnoha brněnských souborů a zpěváků i z oblasti populární hudby, podílel se na přípravě více než třiceti zvukových nosičů. Proslulé jsou jeho rozhlasové pořady o hudbě i přednášky.

Za výchovu a vzdělávání bal na cenu navržen Petr Spielmann. V současnosti žije střídavě v Německu a v Brně. Od roku 2003 působí na Fakultě výtvarných umění VUT v Brně, kde byl jedno funkční období děkanem. Masarykova univerzita v Brně mu roku 2001 udělila čestný doktorát věd o umění a roku 2005 titul docent v oboru dějin umění.

Díky výsledkům v oblasti mezinárodní spolupráce města Brna byl navržen Wolfgang Schuster. Dosavadní primátor Stuttgartu pracuje v mnoha významných funkcích: je prezidentem německé sekce Rady obcí a regionů Evropy, viceprezidentem Rady obcí a regionů Evropy v Bruselu, členem Kongresu obcí a regionů Evropy ve Štrasburku a členem výkonného výboru světového svazu Spojených měst a regionálních vlád v Barceloně. Jako primátor Stuttgartu se výrazně zasloužil o trvalý rozvoj partnerství s Brnem.

Autor:
Hlavní zprávy

Další z rubriky

Obžalovaní Simon Baier (vlevo), Michal Cvan (třetí zleva) a Jozef Minár...
Soud potrestal tři muže za přepadení seniora, tragičtější část vrátil

Olomoucký vrchní soud potrestal tři muže za loupežné přepadení seniora v Lysicích na Blanensku sedmi, devíti a jedenácti lety vězení. Muže podle rozsudku při...  celý článek

Šárka Skorkovská pracovala na oční klinice Fakultní nemocnice u svaté Anny a...
Žena ve vedoucí funkci musí zůstat ženou, míní oční lékařka Skorkovská

Jen přečíst jména těch, kterým oční lékařka Šárka Skorkovská pomohla znovu ostře pohlédnout na svět, by zabralo dost času. V oboru totiž působí přes pětadvacet...  celý článek

Z Ječmeniště zbyly trosky, daří se tam vínu
Ves zmizela v zajetí ostnatých drátů, byla kolébkou nejlepších vín

Dnes by to bylo ideální místo pro turistický i vinařský byznys. Druhá světová válka a pak železná opona ovšem vesnici Ječmeniště na česko-rakouských hranicích...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.