Do funkce rektora MU v Brně byl Petr Fiala zvolen v roce 2004.

Do funkce rektora MU v Brně byl Petr Fiala zvolen v roce 2004. | foto: Monika Tomášková, MF DNES

Julínkovy plány zhorší podmínky pro výzkum, tvrdí rektor Masarykovy univerzity

Reforma zdravotnictví ministra Tomáše Julínka v Brně opět vzbuzuje emoce. Tentokrát se bouří Masarykova univerzita kvůli návrhu zákona o univerzitních nemocnicích. "Jeho podoba, kterou jsme od ministerstva obdrželi v pátek, by znamenala zvýšení nákladů a zhoršení podmínek pro výuku a výzkum," vysvětlil své výhrady rektor univerzity Petr Fiala.

Fiala také upozornil, že řada studentů v nejvyšších ročnících pomáhá zajišťovat základní lékařskou péči na klinikách fakultních nemocnic. U řady z nich navíc stát prostřednictvím univerzity přispívá na plat. Nemocnici tedy takový student vyjde mnohem levněji než zaměstnanec.

Druhá největší česká univerzita se sice nepřipojila k hrozbám zastavení výuky, s níž přišla Karlova univerzita. Dosavadní praxi, kdy studenti doktorských programů zajišťují chod nemocničních zařízení, by však mohla ukončit.

Univerzita by v nemocnici, kde se její studenti vzdělávají, chtěla mít podíl na rozhodování. "Zatím nemáme žádné záruky, že univerzita bude mít reálný vliv na dění v univerzitní nemocnici. Ještě dřív než ke změně dojde, se totiž mají stát nemocnice akciovými společnostmi. A nám ministerstvo nabízí pouze 34 procent akcií. To není dostatečné," doplnil Fiala.

Ministerstvo zdravotnictví však tvrdí, že požadavek na většinový podíl akcií v nemocnicích je přehnaný.

"Čtyřiatřicet procent je dost na to, aby mohla univerzita zablokovat rozhodnutí. V současných fakultních nemocnicích navíc mají univerzity nulový podíl, budou na tom tedy lépe. I nadále však budou mít dohled nad výzkumem a výukou," argumentoval mluvčí ministerstva Tomáš Cikrt.

Převod na akciové společnosti podle něj zajistí průhlednější hospodaření v nemocnicích. "Pod jednou střechou jsou v současné době zmixované tři oblasti financované z různých zdrojů. Jednak zdravotnická péče, hrazená z pojištění. Pak výuka studentů placená ze státního rozpočtu a také výzkum. Peníze na něj pocházejí většinou z grantů. Do jednotlivých oblastí bude jasněji vidět a zisk z nich se bude zase vracet do konkrétní oblasti," doplnil Cikrt.

Právě tento přístup však kritizuje děkan lékařské fakulty Jan Žaloudík. "Pokud si někdo myslí, že najde zvláštní les na šišky, jiný na dřevo a třetí na kapradí, je to holý nesmysl. To vše dohromady tvoří jeden ekosystém a nelze to oddělit," poznamenal děkan.

Ministerstvo je však toho názoru, že na straně univerzity došlo k nepochopení návrhu zákona. "Diskuse ještě není u konce, porozumět si především musí naši právníci a právníci univerzit. Jsme ochotni jednat o dalších zárukách," dodal Cikrt.