Výstava nábytku a doplňků od brněnského rodáka a architekta Jana Kotěry. Socha

Výstava nábytku a doplňků od brněnského rodáka a architekta Jana Kotěry. Socha Myslitele. | foto: Filip Fojtík, MF DNES

Jurkovičova vila v Brně chce přilákat návštěvníky na sochu a nábytek

  • 3
Secesní rodinná vila slavného architekta Dušana Jurkoviče v brněnských Žabovřeskách si připravila další taháky pro návštěvníky. Připravila pro ně výstavu nábytku a doplňků od brněnského rodáka a architekta Jana Kotěry. Do renovované vily se vrátila i socha Myslitele od Jana Štursy.

Nová výstava se jmenuje Ohlasy lidového umění a představí například soubor nábytku, který Kotěra navrhl v roce 1907 pro jídelnu svého přítele Franty Anýže.

Architekt ve vile

Ačkoli se Jan Kotěra narodil v Brně, nebývá s moravskou metropolí příliš spojován. Své nejslavnější vily totiž jeden ze zakladatelů moderní české architektury navrhl pro Prahu. Známá je například jeho vila pro Františka Trmala v Praze-Strašnicích z roku 1903.

Vila Jana Kotěry, 1908-1909, J. Kotěra, Praha

Expozice mohou návštěvníci obdivovat až do konce září a přiblíží i vztah Kotěry s Jurkovičem.

"Kotěra a Jurkovič byli zhruba stejně staří. Vzájemně se podporovali a ovlivňovali. Už jako renomovaný pražský architekt Kotěra třeba podpořil Jurkoviče, když navrhl lázeňský areál v Luhačovicích. Tvorba obou architektů ukazuje, jak lidové umění pronikalo do vysokého stylu," popsala kurátorka výstavy Martina Lehmannová z Moravské galerie.

Kromě Kotěrova nábytku, jenž zaplnil přízemí i patro vily, lidé uvidí také fotografie Kotěrových doplňků i staveb.

Do vily se vrátila socha Myslitele

Po mnoha letech se do Jurkovičovy vily vrátil další původní artefakt. "Unikátně poprvé ukážeme znovuobjevenou sochu Myslitel od Jana Štursy. Jurkovič ji pro svou vilu koupil v roce 1906," láká mluvčí galerie Martina Vašková.

Asi metrová soška sedícího filozofa se vrátila po 93 letech na původní místo - vedle schodiště na terase vily.

Toto dílo přitom urazilo dlouhou cestu. "Po odchodu do Bratislavy si ji vzal Jurkovič s sebou. V šedesátých letech se dostala do Národní galerie v Praze. Teď se nám ji podařilo zapůjčit do Brna. Letošní sezonu tu určitě stráví," dodal ředitel galerie Marek Pokorný.

Brněnské vily spojí nový projekt s Vídní

Architektonické skvosty Brna a Vídně má v budoucnu pomyslně spojit mezinárodní kulturní poznávací stezka. Projekt Po stopách moderny vytváří Moravská galerie ve spolupráci s Centrálou cestovního ruchu, Rakouským muzeem užitého umění a Europaforem Wien.

"Vilu se nám podařilo zakomponovat do širší kulturní mapy republiky i střední Evropy. Na spolupráci s rakouskými kolegy bychom chtěli stavět," komentoval Pokorný.

Projekt má za cíl vytipovat jihomoravské a severorakouské architektonické skvosty z období moderny a později je i společně propagovat. "V rámci tohoto území mezi lety 1890 a 1930 neexistovaly kulturní hranice, tím byla epocha charakteristická," popsal kurátor vídeňského muzea Rainald Franz.

V rozmezí tří let by se tak nejen Jurkovičova vila, ale taky vila Tugendhat a další jihomoravské stavby měly zařadit do nově vznikající stezky.

Významná brněnská secesní památka z přelomu 19. a 20. století leží na žabovřeské ulici Jana Nečase.

Významná brněnská secesní památka z přelomu 19. a 20. století leží na žabovřeské ulici Jana Nečase.