Opravy Jurkovičovy vily. Některé části domu jsou již zrekonstruované.

Opravy Jurkovičovy vily. Některé části domu jsou již zrekonstruované. | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Jurkovičova vila zmizí z očí a přijde i o střechu

  • 0
Vlastní vila významného československého architekta Dušana Samo Jurkoviče v Brně-Žabovřeskách načas zmizí kolemjdoucím z očí. Jednu z nejvýznamnějších architektonických památek přelomu 19. a 20. století v jihomoravské metropoli totiž od května opravují a vzácnou stavbu nyní obeženou lešením i náhradním krovem.

"Nad střechou dělníci postaví ochranné zastřešení vily. Pod tímto stanem pak budou probíhat práce na obnově krovu," uvedla Lenka Vodičková z Moravské galerie v Brně, která unikátní stavbu spravuje.

Aktuálně jsou dokončeny zemní práce a odvlhčení zdiva. V interiéru vzácného domu bylo provedeno bednění vnitřních zrestaurovaných dřevěných konstrukcí, v suterénu budovy zase pokračují bourací a sanační práce.

Podle ředitele Moravské galerie Marka Pokorného by měla být jedinečná stavba zpřístupněna v závěru příštího roku. V budově vznikne Centrum Dušana Samo Jurkoviče, v němž najde místo i stálá expozice mapujícího život a dílo proslulého architekta.

Jurkovič si postavil rodinnou vilu s ateliérem v těsné blízkosti Císařského lesa (dnešní Wilsonův les) podle vlastního projektu. Dům byl navržen podle vzoru anglického venkovského "cottage" s dominantní dvoupodlažní halou uprostřed.

"Do dějin architektury vstoupila vila jako významný projev folklorně orientovaného proudu v secesním umění," dodala Vodičková.

Dům zdobí nádherné dřevěné prvky na fasádách a velkou opravu čeká i střecha. "Dojde k jejímu rozebrání, kdy jednotlivé tašky budou pečlivě popsány a očíslovány, aby mohly být po ukončení práce na krovech vráceny na stejné místo," vysvětlila Vodičková.

Celkový rozpočet projektu, který je financován i z takzvaných Norských fondů, je přesně 1 251 878 eur, tedy přibližně necelých 35 milionů korun. "Zhruba třicet milionů z této částky připadne na rehabilitaci areálu a zbytek bude věnován na vybudování stálé expozice a studijního centra," uvedl ředitel Pokorný.

Dušan Samo Jurkovič s rodinou žil ve své vile necelých třináct let. V březnu 1919 dům prodal a odstěhoval se do Bratislavy. V následujícím období prošla vila řadou dílčích změn. Moravská galerie v Brně unikátní památku získala v roce 2006.